Röportaj

Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk

Biga Çarşamba Postası ilklerin öncüsü olarak çalışmalarını sürdürüyor.

AK Parti Biga Belediye Başkan Adayı Bülent Erdoğan ilk röportajını Biga Çarşamba Postası Gazetesi’ne verdi.

Bülent Erdoğan “Gönül insanıyız ve gönüller yapmaya geliyoruz”

Seçimi kazanmak için projelerinizden bahseder misiniz?

Tabiki de; Bu sorunuza bütünüyle cevap vermeye kalkarsam, takdir edersiniz ki çok uzun bir cevap olur. Ama ben size bir miktar ipucu vereyim. Kentimizin Çanakkale-Bursa girişinden çıkışına, Çan tarafı girişinden yine Bursa çıkışına kadar belediyenin tasarrufu altında olan her alanı, mekânı,  bulunduğu mahallenin öncelikleri dikkate alınarak; başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm halkımız için fonksiyonel hale getirmek ve milletimizin hizmetine sunmak için planlıyor, projelendiriyoruz.

Örneğin;

-Çanakkale-Biga girişi; 22.000 metre kare alan üzerine Et ve Süt Ürünleri Entegre Tesisi,

-Bandırma-Biga girişi; 12.000 metre kare alan üzerine Minia Çanakkale Projesi,

-Çavuşköy’deki mevcut iş okulunun yenilenmesi, geliştirilmesi ve mekânın devamına, Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi,

-Cumhuriyet Mahallesi, Balıkkaya altı 11.000 metre kare alan üzerine Kadın ve Çocuk Konaklama Evi,

-Hamdibey Mahallesi, Ortur ve Toki bölgesinin orta noktasına 1000 kişilik Kapalı Spor Salonu ve Aktivite Merkezi,

-Şirintepe Mahallesinde eski yüksekokulunun bulunduğu alan üzerine inşa halinde olan Gençlik Merkezinin yanı sıra, bugünkü belediye yönetiminin Biga halkına, özelliklede çocuklarına ve gençlerine çok gördüğü, yerini temin için büyük emekler verilmiş, projesi hazırlanması için büyük emek ve para harcanmış, ihalesi yapılmış, temeli atılmış inşaatı devam ederken iptal ettiği,(halkımızın yaz-kış sürekli yararlanabileceği)yarı olimpik yüzme havuzu ve spor aktivite merkezi projesi,

-Şirintepe mahalle sakinlerinin çok arzuladığı Önceki dönemde Belediyeye tahsis ettirdiğimiz 400.000metre karealan üzerine, Mezarlık ve Rekreasyon Projesi.

-Önceki dönemde sözümüz olan Fatih ve Cumhuriyet İlköğretim okullarının ve yıkım kararı alınmış olan eski Biga İmam Hatip Lisesinin yenilenmesinin takipçisi olmak,

Balıkkaya Mesire Alanı Genişletme ve Geliştirme Projesi

Bu ve benzeri 30-40 başlık altında paylaşmaya hazırlandığımız Biga’yı marka kent haline getirecek projelerimiz diyebiliriz.

Biga’da gündem olan Kocabaş Köprüsünün üstünün kapatılması olayını nasıl değerlendiriyorsunuz, siz belediye başkanı olursanız köprünün üzerini kapatacak mısınız?

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Eğer mevcut Biga Belediye Yönetimi, büyük mücadelelerle, büyük emeklerle Biga’ya, Biga halkına kazandırdığımız Kocabaş Çayı ıslahı ve Hacımadan, Kocabaş ve Çavuşköy Köprüleri projesini uygulama esnasında DSİ müdürlüğüne;

– Kocabaş Köprüsünü biz yapmak istiyoruz, siz ıslah faaliyetini Çan-Biga Çevre yolu ve üzerine kadar olan kısmıyla tamamlayın deseydi; böyle afaki bir gündemimiz olmazdı. Ama belediye yönetimi tatlı su kurnazlığı ile ihalesi yapılmış ve ödeneği ayrılmış ıslah projesi kapsamında olan köprü inşaatını sanki kendileri yapıyormuş gibi bir algı oluşturma amacı ile olsa gerek, ıslah projesinin Çan çevre yolu istikametinde ki kısmının yarım kalması pahasına,Kocabaş Köprüsünün DSİ tarafından yapılmasına imkân sağlayınca, malum gündem söz konusu olmuştur.

Şimdi maalesef Kocabaş Köprüsünün sahibi Biga Belediyesi değil, DSİ’dir. Dolayısıyla, ancak onlarında görüş ve önerileri doğrultusunda köprünün ışıklandırılması, yaya yollarının kış koşullarında gelip geçenlerin çayın coşkun akışını izleme imkânı bulabileceği bir malzeme ve tasarımla kapatılmasını projelendiriyoruz.

Biga’nın en büyük sorunu olan otopark sorunu hakkında çözüm için ne düşünüyorsunuz?

Dikkat ederseniz, bugünkü belediyenin beş yıl önce ortaya koyduğu en büyük iddialardan biri otopark sorununu çözmekti. Çocuk Esirgeme Kurumunun yerine 500 araçlık otopark yapacak ve şehir içi trafik sorununu çözecekti. O dönemde bizde bunun mümkün olmadığını, o kurumun Biga’nın en eski kurumu ve mekânı olduğunu, Belediye ile ilgisinin olmadığını, olsa bile değil 500 araç değil, 100 aracın bile o mekâna sığdırılamayacağını söylemiş ve de çay yatağının ana çözüm noktası olduğunu vurgulamış ve ilave projelerimizi de paylaşmıştık. Gelinen noktada bu gerçekçi olmayan vaatlerine karşı bir şey yapmış olma telaşıyla bilindiği gibi büyük maliyetlerle yaklaşık 7.000.000 TL gibi maliyeti olan, yaptıkları otopark maalesef bir nefeslik bile çözüm katkısı sunmamıştır. O nedenle bizim çözüm önerimiz, proje tasavvurumuz, yine çay yatağından maksimum düzeyde yararlanmak,  100. Yıl parkının dışında kalan, sedde tarafından mevcut Biga spor sahasının altını kapalı otopark, üstünü ise futbol, basketbol ve voleybol sahaları olarak yeniden yapılandırmaktır.

İkinci alternatif otopark proje fikrimiz ise, Biga ortaokulunun yenilenme sürecinde Milli Eğitim Bakanlığımızla yapılacak bir protokol ile bahçenin giriş kapısından itibaren tüm arsanın altının kapalı otopark olarak uygulanmasıdır.

Yanı Sıra, genel anlamda Biga’mızda ki yoğun trafik akışını düzenleyerek ana arterlerde rahatlama oluşturacağız.

Kocabaş Çayı ıslahının ardından sizin bu alanda yapacaklarınız nelerdir ?

Bizim Biga’ya kazandırdığımız en büyük hizmet, en büyük övüncümüz olan Kocabaş Çayı ıslahıyla birlikte peyzaj projemizde başından beri hazırdır.  Gelinen nokta itibariyle kısmi revizyon yapılarak uygulamaya konulacaktır.

Arapdede köprüsü ile Atatürk köprüsü arası her iki tarafı itibariyle ve Avcılar köprüsüyle Çan çevre yolu köprüsü arası batı yakası, çok amaçlı yeşil alan, yürüyüş yolları, kondisyon parkları, çocuk oyun parkları ve otopark düzenlemeleriyle geniş anlamda bir peyzaj çalışmasıyla tamamlanacaktır. Böylece Biga’nın odak konumunda olan proje taçlandırılmış ve nihai amacına ulaşmış olacaktır.

Biga için en önemli projeniz nedir?

Biga için en önemli projemizi müsaadenizle üç başlık altında arz edeyim.

Birincisi;Et ve Süt Ürünleri Entegre Tesisi; Değerlerimizin markalaştırılması, Sosyo-Ekonomik yaşamımızın canlandırılması ve oluşturacağı istihdam olanakları açısından çok önemsediğimiz bir projemizdir.

İkincisi;Tarihi ve Kültürel Değerler bağlamında önemli bir projemiz, zira 1.Dünya savaşından İstiklal mücadelemize kadar uzanan tarihi süreçte, Biga sancak merkezidir ve Çanakkale, Biga sancağına bağlı bir yerleşimdir. Çanakkale de aziz milletimiz tarihin en büyük zaferini kazanıyor ve sancağı yere düşürmüyor. Bu önemli süreçte yere düşmeyen iki sancağımız vardır. Biri Kudüs sancağı, diğeri ise Biga sancağıdır.

O yüzden Biga; Çanakkale zaferinin de, milyonlarca insanın ziyaret ettiği şehitliğinin de en kutlu parçasıdır. Biga’nın Bandırma-Çanakkale girişine koyacağımız şehitlik abide figürü ve uygulayacağımız bu proje’’ Biga Çanakkale’nin Giriş Kapısı’’ algısını oluşturması bakımından çok anlamlı olacaktır.

Üçüncüsü;Engelsiz Yaşam Merkezi, Kadın ve Çocuk Evi, Gençlik Merkezi gibi projelerde sosyal projelerimiz olarak en önemli projelerimiz diyebiliriz.

Şu anda centilmence diğer partiler ile görüşme halindesiniz, belediye başkanı olduğunuzda tutumunuz nasıl olacak?

Seçilmek nasip olursa göreceksiniz ki, bu bizim çok önemsediğimiz ve özenle sürdürdüğümüz bir tutum olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Biga Belediye Başkan Adayı Enver Koç’un eğer AKP ve MHP bir ittifak yaparsa  konumu ne olacak?

Umuyorum ki Ak Parti-MHP ittifakı Biga’da da gerçekleşecektir. Bu durumda neyin nasıl olacağı kararını parti yönetimlerimiz verecektir. Türkiye genelinde olduğu gibi Biga’da da CHP-İYİ Parti İttifakı ortadadır. Bizimde MHP ile ittifak halinde seçime girmemiz sürecin doğasına daha uygun olacaktır diye düşünüyoruz.

Biga halkına ve seçmenlere neden sizi seçmeleri gerektiğini anlatır mısınız? Neden Bülent Erdoğan olmalı?

Niçin Bülent Erdoğan sorusuna cevap vermek zor. Ben vurgusundan kaçınmayı tercih ederim. Ama niye biz, çok değerli ekibimizle birlikte seçilmeliyiz?

Ben ve arkadaşlarım her birerimiz hayat mücadelesinin içinden geliyoruz. Zorlukları da, sıkıntıyı da yaşamışız. Darlığı da bolluğu da görmüşüz. Hepimizin kendine göre bu hayata dair bir başarı hikâyesi var.

Belediyecilikte üç şeyin önemli olduğuna inananlardanız.

Birincisi; Bütçe Yönetimi

İkinci; İnsan Kaynakları Yönetimi

Üçüncüsü ise; Halkla sağlıklı iletişim.

Bugünkü yönetim maalesef üçünde de başarısızdır, hele hele bütçe yönetimini hiç başaramamıştır. Biga Belediyesi Tarihinde, borçlarını ödeyemeyen belediye algısıyla ilk kez bu denli itibar kaybına maruz kalmıştır. Biz bu anlamda önceki dönemlerde olduğu gibi çok daha başarılı olacağımıza inandığımız için;

-Özü sözü bir olduğumuz için,

-Sözde değil Özde sevgiyi saygıyı önemsediğimiz için,

-Adalet ve Dürüstlük temel ilkemiz, nezaket ve zarafet yaşam tarzımız olduğu için,

-Kul ve Kamu hakları konusunda tartışılmaz bir hassasiyet taşıdığımız için,

En önemlisi de; Gönül insanıyız ve gönüller yapmaya geliyoruz…

Belediyeciliğin gönül işi olduğunun bilincindeyiz. Hiçbir ayrım yapmadan tüm halkımızı sevgi ve saygıyla kucaklayarak tevazu, samimiyet ve gayretle hizmetlerinde olacağımız için bizi seçmeleri; Biga’mızın gelişimi, halkımızın huzur ve güvenliği özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin aydınlık geleceği açısından daha doğru tercih olacaktır inşallah.

Son alarak halkımıza ve kamuoyuna ne söylemek istersiniz?

Halkımız bize güvensin ve lütfen desteğini esirgemesin. Bilsinler ki biz onların emanetçisi olacağız. Biga’nın sahibi olmaya değil, hizmetkârı olmaya talibiz. Belediyenin bir kuruşunu israf etmeyecek, kayırmacı anlayışla kimseye peşkeş çekmeyeceğiz. Tüyü bitmemiş yetimin, beli bükülmüş düşkünün hakkını kimseye yedirmeyeceğiz. Sırf şirinlik olsun diye belediyenin bir kuruşunu zayi etmeyeceğiz. 7/24 telefonumuz da, kapımızda herkese açık olacak, hiçbir vatandaşımız kendisini yalnız ve korumasız hissetmeyecektir. Göreceksiniz ki bizim yönetimimiz de toplumun bir kısmı değil tamamı bu şehirde yaşamaktan mutlu olacaktır.

Seçim çalışmalarında profesyonel bir ekibimiz var mı yoksa HERŞEYİ kendiniz mi organize ediyorsunuz?

Tabi ki arkadaşlarımızdan bize destek olan güzel bir ekibimiz var, hem sosyal organizasyonlarımızı hem de proje hazırlık çalışmalarımızı yürüten nitelikli ve tecrübeli ekiplerimiz var çok şükür.

Seçimi kazandığınızda ilk yapacağınız ne olur, kaybederseniz ne olur?

Halkımız bu kutlu emaneti bize verirse; öncelikle teşekkür eder, emanetlerinin hakkının vereceğimiz sözümüzü teyit ile besmele çeker ve işe başlarız. İlk hafta içerisinde birinci toplantımızı tüm belediye çalışanlarımızla yaparız, kendileriyle çalışma ilke ve esaslarımızı paylaşırız. Ardından yönetim kademesiyle belediyenin hali hazır durumunu raporlayarak önümüze koyarız. İlk meclis toplantımızın ardından, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle geniş katılımlı bir toplantı yapmak suretiyle istişaremizi gerçekleştirir, önceliklerimizi belirler ve çalışmaya koyuluruz.

Aksi bir durum olursa tabi ki üzülürüz. İnanıyoruz ki en hassas kantar halkımızın kantarıdır. Bu durumda da kazananları tebrik ederiz. Bize destek veren arkadaşlarımız ve halkımıza da katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür eder, üzerimize düşeni yapmış olmanın iç huzuruyla kaldığımız yerden hayatımıza devam ederiz.

Bu vesileyle bize bu röportaj fırsatını verdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Saygıdeğer halkımızın kıymetli desteklerini bekliyoruz. Kendilerini mahcup etmeyeceğimizin samimiyetle sözünü veriyoruz.

Kadir Atay yazdığı Yaşayan Efsaneler kitabını Biga Belediyesi AK Parti Adayı Bülent Erdoğan’a imzalayarak hediye etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu