Yerel

Yaşayan İnsan Hazinesi… İrfan Şahin…

Biga da bir efsane. Kıspet Ustası. İrfan Şahin… Somut olmayan kültür mirasi sahibi Türkiye de ender olan yaşayan insan hazinesi. 

Er meydanındaki yiğitlerin 64 yıllık yol arkadaşı İrfan Usta… Türkiye’nin “Yaşayan İnsan Hazineleri” arasında yer alan Bigalı kispet ustası İrfan Şahin, er meydanlarında kol bağlayan pehlivanlara 64 yıldır yol arkadaşlığı yapıyor.

Ustasının yanında 13 yaşındayken daha önce “saraçlık” olarak bilinen mesleğe başlayan Şahin, Biga’da duvarlarını pehlivan fotoğraflarının süslediği tek odalı atölyesinde üretime devam ediyor.

Mesleğini aşkla yapan 77 yaşındaki İrfan Şahin’in büyük ustalıkla işlediği kispetler, çok sayıda pehlivan tarafından kullanıldı.

Yetiştirdiği çıraklar sayesinde mesleğinin unutulmamasına da katkı sağlayan İrfan usta, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) somut olmayan kültür mirası çalışmaları kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce 2012 yılında “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak tescil edildi…

Kaynak:bigaköyhaberleri.com 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu