Yerel

UMAT İpsala Gümrük Ve Turizm İşletmeleri A.Ş. Genel Kurulu Yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nin (TOBB) öncülüğünde kurulan, Çanakkale Ticaret Borsasının da iştirakçi olarak yer aldığı ve Başkanlığını Borsa Başkanı S.Kaya Üzen’in yürüttüğü UMAT İpsala Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. 2021 yılı Olağan Genel Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun teşrifleri ile 12.08.2022 Cuma günü saat:15.00`de şirket merkezinde gerçekleştirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, UMAT Umumi Mağazalar Türk A.Ş, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Ticaret Borsası ve Trakya Oda ve Borsalarının ortaklığı ile kurulmuş olan Şirketin Genel Kuruluna TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ve şirket hissedarları katıldı.

UMAT İpsala Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. Başkanı S.KayaÜzen’in açılış konuşmaları ile başlayan genel kurulda, 2021 yılı faaliyet raporu, finansal tabloları, Yönetimin 2021 yılı faaliyetleri ibrazı hususu görüşüldü. Modernizasyonu tamamlanan İpsala Gümrük Kapısı ve yeni yapılan Tır Parkı projelerini ve şirketin çalışmalarını içeren bir sunum gerçekleştirildi.

Başkan S.Kaya Üzen konuşmasında İpsala Sınır Kapısı modernizasyonunun tamamlandığını söyledi. Sınır kapısındaki peron sayısının 18’e yükseltildiğini belirten Başkan Kaya Üzen, “5 tır girişi, 5 tır çıkışı, 4 küçük araç girişi ve 4 küçük araç çıkışı şeklinde büyük bir gümrük kapısı oluştu. Bu gümrük kapısı sayesinde gümrükle ilgili işlem hacmimiz genişledi.” dedi.

Yunanistan’ın, sınır kapısının kapasitesine cevap verememesi nedeniyle tır şoförlerinin bekleme yaptığını anlatan Üzen, “Bekleme alanlarında konforlu bir hizmet vermek için tır parkı yapılmasına karar verdik. Yaklaşık 100 dönümlük araziye 300 tır ve 100 küçük araç alacak şekilde park alanı oluşturduk. Ayrıca sosyal donatı alanları da yaptık. 20 personel, tır şoförlerine ve gurbetçilere hizmet verecek.” dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışının ardından uluslararası ticaretin İpsala Sınır Kapısı yönüne kaydığını dile getiren Başkan Üzen, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan sonra İpsala Sınır Kapısı’nın Avrupa’ya açılan ikinci büyük kapı olduğunu belirtti ve “Kapıkule’nin rakamlarına ulaşacağız. Tır parkı sadece bölge ekonomisine değil, ilçenin ekonomisine de katkı sağlayacak. Hem istihdam alanları oluşturulacak hem de bu yöndeki ihtiyaçlar karşılanacak.” diye konuştu.

Başkan Üzen son olarak “İpsala Sınır Kapısı’nda oluşturulan modern ve ihtiyaçlara cevap verecek tır parkını 1 ay içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini kaydederek, desteklerinden dolayı Ticaret Bakanımız ve TOBB Başkanımız Başta olmak üzere Sayın Valimize, İpsala Kaymakamımıza, oda ve borsa başkanlarımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu