Yerel

Trafikte Karşılıklı Saygı

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

“Yayalar Önceliklidir. Yayalara Yol Verelim.”

Motosiklet/Motorlu Bisiklet Sürücüleri ile Vatandaşlara Farkındalık ve Bilgilendirme Etkinliği Biga Belediyesi önünde yapıldı.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde motorlu ya da motorsuz araçların tanımları kullanım şekli ya da hangi şartlarda kullanılabileceği belirtilmiştir. Ülke’de her gecen gün sayısı ve kullanıcısı artan motosiklet/motorlu bisiklet cinsi araçların son zamanlarda karıştığı kaza, yaralı ve ölüm sayısı artmış, uluslararası kabul gören araştırmalarda; dünyada ölümlü trafik kazalarının %49’unu yayalar ile bisiklet ve motosiklet sürücülerinin karıştığı kazaların oluşturduğu tespit edilmiştir.

Trafik güvenliği çalışmalarında, motosiklet ve motorlu bisiklet sürücülerinin güvenliği “Öncelikli Müdahale Edilecek Alan” olarak planlandı ve bugün itibariyle daha yoğun şekilde uygulamaya geçilecektir.

Ülke’de motosiklet/motorlu bisiklet sayısı ile özellikle yerleşim yerlerindeki kullanımı her geçen yıl artmaktadır, özellikle salgın döneminde bireysel kullanım ile kargo, restoran ve market gibi işletmelerin müşterilerine kuryeler aracılığıyla hizmetlerini çeşitlendirmeleri bu artışa ivme kazandırmıştır. Motosiklet sayısının artması bu araçların trafik kazalarına karışma düzeylerini de etkilemiş ve 2021 yılının ilk 5 aylık zaman diliminde ülke genelinde meydana gelen tüm kazaların yaklaşık % 40’ı bulmuş ve bir önceki yıla göre motosikletlerin karıştığı kaza sayısında yaklaşık % 55-60 arasında bir artış görülmüştür. 

Kazalarda ağır yaralanma ve ölümlerin genellikle kask kullanmamaktan kaynaklandığı, motosiklet kazalarında ölenlerin büyük bölümünün baş/kafa kısmına alınan darbeler sonucu gerçekleştiği, kask takmanın ölüm riskini %40, ağır yaralanma riskini ise %70 oranında düşürdüğü bilinmektedir. Ana arterler dışında motosikletlere aşırı sayıda yolcu alındığı, yaya yollarını ve geçitlerini kullandıkları ve çoğunlukla küçük motor hacimli motosikletlerin tescilsiz, sigortasız, ışık donanımları yetersiz ve muayenesiz vaziyette olduğu görülmektedir.

Motosikletlerin karışmış olduğu kazaların önlenmesine, motosikletlerin trafik güvenliğine uygun olarak seyretmesine, sürücülerin trafik kurallarına dikkat etmelerinin sağlanmasına yönelik sadece resmi trafik polislerimiz değil, karakol personelleri, yunus polisleri, bekçiler ve hatta sivil görevliler denetimleri yoğunlaşacak olup, sabit ve seyir halinde sürekli kontrollerle müdahale edilmesi planlanmaktadır.

Kask takmama, tescilsiz ve ya tescil plakası görünürlüğü bozuk; ışık, abartı egzoz gibi vatandaşlarımızdan yoğun şikayet gelen konulara ağırlık verilerek uygulamalar yapılacaktır. Sivil ekip ve personel görevlendirmesiyle de anlık kontroller her noktada görülebilecektir.

Paket servis, kurye vb. hizmet veren işletme ve çalışanları içinde sorumluluklarının hatırlatılması amacıyla ilgili oda başkanları ve üyelerine fazlasıyla sorumluluk düşmektedir.

Etkinlikte yapılan açıklamada ;”Bu farkındalık çalışmamızla öncelikli sürücüleri, ailelerimizi, işyeri sahiplerimizi ve vatandaşlarımızı bilgilendirerek desteklerini bekliyoruz. “Kurallara uymaya ve uymayanları da hep birlikte uyarmaya davet ediyoruz.”

Denetim ve uygulamalarımızın görünürlüğü ve bilinç artırarak kurallara uygun sürüş amacıyla basın mensuplarımızla da paylaşımlarda bulunacağız.”bilgisi de verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu