Yazarlarımız

Sosyal Devlet Miyiz?

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

Sosyal devlette;

Sağlık hizmeti sürekli verilir. (SGK primini yatıramayanlara seçimden seçime hastanenin yolu açılmaz. (Seçimden sonra ölüme terk edilmez.)

Sosyal devlette;

Son bir ay içerisinde ve son bir yıl içerisinde yüzlerce ilaç SGK ödemesinin dışına çıkarılmaz.(Hastalar acıya ve ölüme terk edilemez.)

Sosyal devlette;

Yaşlılara her zaman her konuda hizmet verilir. (Seçimden seçime üç kuruş harçlık verilmez)

Sosyal devlette;

Emeklilere insanca geçinmeleri için yeterli maaş verilir.(Banka promosyonuyla onurları ile oynanmaz, seçimden seçime çocuk harçlığı verilmez. Enflasyonun altında zam yapılmaz)

Sosyal devlette;

Vergisini ödemeyen “Af”la ödüllendirilmez. (Vergisini zamanında ödeyenlerin; Vergisini ödemeyen yamuk insanların affedilmesi veya uzun süre ödeme kolaylığı sağlanmasıyla cezalandırılmaz. Devlet o yamuklardan vergisini söke söke alır)

Sosyal devlette;

Gençler hataları yüzünden okuldan atılıp seçim üzeri afla yeniden okullu yapılmazlar.

Sosyal devlette;

Gençlere öğrenimleri süresince kredi değil, karşılıksız burs verilir. Barınmaları sağlanır. ( “Barınma sorunum var” diyen gençler yasadışı ilan edilmez)

Sosyal devlette;

Genç girişimcilere sürekli destek verilir.(Seçimden seçime “genç girişimci” hatırlanmaz.)

Sosyal devlette;

Şehirlerin imar planlarını alt üst eden, şehirleri yağmalayan rantçılar affedilmez. Onlarla “imar barışı” yapılmaz. Devlet haksızın üzerine gider. Doğmamış çocukların hakkını bunlara yedirmez.(Ülkemizde seçimden seçime bu rantçılara, bu yağmacılara “imar barışı” adı altında ödül verilmektedir.)

Sosyal devlette;

Hazine arazisi kullanan çiftçi seçimden seçime hatırlanmaz. Kullandığı toprak 10 yıllığına verilmez. Teşvik verilir, özendirilir ve tarım katma değeri yaratılır. Böylece saman ve et dışarıdan alınmaz.(Seçimden önce hazine toprakları çiftçiye 10 yıllığına verilecekmiş.)

Sosyal devlette;

Üreticinin ürünleri gerçek değerinden her zaman satın alınır.(Seçimden seçime ürünlere pansuman mahiyetinde göstermelik zam yapılmaz.)

Sosyal devlette;

İnsanlar yardıma muhtaç hale getirilmez. Üretimin içine sokulur. (Çalışamayacak durumda olanların gururu incitilmeden sosyal yardım yapılır.)

Sosyal devlette;

Gençlere istihdam yaratılır. İşsizlik sorunu çözülür. Gençler bunalıma itilmez.

Sosyal devlette;

İnsanlar yoksulluğa mahkûm edilip seçime giderken ağızlarına bir parmak bal sürülmez. Sürülürse bunun adı seçim rüşveti olur!

Çünkü sosyal devlet, herkese insan onuruna yaraşır, asgari bir hayat seviyesi sağlamayı amaçlayan bir devlet anlayışıdır.

Sosyal devlet, “yol yaptım, havalimanı yaptım, metroyaptım, şunu yaptım, bunu yaptım” diye övünmez. Övünemez çünkü o yapılanların bedelini bizzat halk olarak bizler ödüyoruz!

Sosyal Devlette;

Vatandaşa verilen her şey vatandaşın hakkıdır. Lütuf değildir. Bu ülkenin insanı vergisini veriyorsa, ülkesi için çalışıyorsa, gerektiğinde vatan için canını veriyorsa, sorgusuz sualsiz askerliğe gidiyorsa, yasalara, kanunlara uyuyorsa bu ülkenin gelirlerinden alacağı her kuruş anasının ak sütü gibi helaldir ve de hakkıdır.

Sosyal devlet, her bireyine ekonomik, sosyal güvenlik ve adalet sağlayan politikalar üreten ve hayata geçiren devlet anlayışıdır.

Şimdi soruyorum bizim devletimiz sosyal devlet midir?

Ali Galip AKYILDIRIM

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu