Yerel

Seddülbahir Kalesi Ve Gelibolu-Eceabat Devlet Yolu Tüneli Açıldı

Çanakkale’nin gazi kalelerinden olan Seddülbahir Kalesi restorasyon sürecinden sonra ziyarete açıldı.

Boğazın muhafızlarından olan tarihi kale, 18 Mart Şehitleri Anma Günü Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirildi.
Açılış saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un konuşmalarından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hitaplarını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan; “108 yıl sonra bir kez daha şehitlerimizin aziz hatırlarını yad etmek için buradayız. Tarihe saygı duymak ve hatıraları yaşatmak eserlere sahip çıkmayı gerektirir. Şehitliklerimizi ayağa kaldırarak, emanetleri koruyarak ecdada saygımızın gereğini yerine getiriyoruz.

2014 yılında Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nı biz kurduk. Çanakkale Destanı Tanıtım merkezi, çevre düzenlemesi, kurulan müzeler sayesinde bölgeyi ecdadın hatırasına yakışır bir görünüme kavuşturduk. Seddülbahir Kalesi de bunlardan birisidir. 3,5 asır önce boğazın girişinde inşa ettirilen Seddülbahir Kalesi, Çanakkale Savaşı’nda da önemli rol oynamıştır. Düşmanın ilk saldırdığı ve son ayrıldığı kalenin müze olarak açılmasını isabetli görüyorum.” deyip sözlerini bitirdikten sonra açılış kurdelesi kesildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu