Yazarlarımız

Pandemi Günleri…

Gerek basın yayında gerekse, Biga’ya gidip gelenlerin dilinde Pandemi var. Tüm insanların içindeki kuşku her dem büyüyor. Hele Biga’da ki durum basına yansıyınca, yakınlarımız bizleri arıyor, “ aman… yaman” diyorlar. Kumkent’te elimizden geldiğince korunuyoruz, maskelerimizi takıyoruz. Zaten bir tek market ya da denizde komşularla birlikte oluyoruz. Bizim sokakta herkes maskesini takıyor, satıcıların yanına öyle gidiyor. Halen çok az sayıda satıcı Kumkent’e geliyor.

Halim Paşa Konağı

Biga’da Halim Paşa Konağı’nda geçen yıl çekimler yapmıştık. Geçmişte kalan önemli konaklardan birisi. Bize çok katkısı olan tiyatro öğrencisi İzlem Özkalem (ona teşekkür borçluyum) bu kez bizim için Çerkez giysileri giymişti. İşte bunlar bizim değerlerimiz iyi ki Halim Paşa Konağı yaşatılmış günümüze ulaşmış. İyi ki bu orijinal giysiler günümüze kadar ulaşmış. Çok değerlidir bunlar. O konakta Hüseyin Başaoğlu ile fotoğraf çalışmıştık. Tepeden Biga’nın görünümlerini yine onunla Cemal Sepici ile çalıştık. Cemal in bu sayıda Fotoğraf dergisinde çalışmalarını yazdım. Bütün ömrüm boyunca, Anadolu’daki değerlere önem verdim. Cemal’de onlardan birisi onu anlattım. Çok çalışmış güzel fotoğraflar çekmiş. Hüseyin Başaoğlu’nun ve Cemal Sepici’nin arşivlerine lütfen sahip çıkın onların arşivinde Biga’nın görsel tarihi var.

Soba Kurmak Mı Elektrikle Isınmak Mı?

Bu kış Biga’da kalmak istiyoruz. Yani Kumkent’te yaşamak istiyoruz. Bu bölgenin rüzgarı sert. Kışın soğuk olur, şimdi acaba elektrikle mi ısınalım yoksa soba mı kuralım diye söyleşiyoruz. Soba fikri cazip geliyor ancak acaba yapabilir miyiz diye de endişeleniyoruz. Çok sayıda insan geçen sayıda da yazdım Biga’da bu kışı geçirmek istiyor. Onun için geçen sayıda Kumkent yolumuzda ki çukurların kaplanması için Biga Kaymakamı’na yazdım. Halen kimse ilgilenmedi.  Ancak bu pandemi nedeniyle Kaymakam Bey’in çok yoğun olduğunu zannediyorum. Herhalde yağmurlar başlamadan yolumuzda bozulan bölümlerin kaplanması için gerekli talimatı verecektir. Bekliyoruz.

Güzel günler gelsin gerçekten bu pandemi hepimizi çok üzdü ve kuşkucu yaptı. Her gün televizyonlarda gelişmeleri izliyoruz. Anadolu’da böyle yayılması insanların İstanbul’dan kentlere gitmesiyle yoğunlaştı. İstanbul şimdi daha iyiymiş. Öyle haber alıyoruz. Anadolu’da yaygınlaştı. Güzel günler gelsin ülkemize, hepimizin dileği böyle. Bigalı okurlarıma selamlar iyi dilekler gönderiyorum. Lütfen dikkat edin, maskenizi takın, mesafeyi önemseyin. Herhalde bir gün geçip gidecektir bu hastalık. Ülkeme insanıma güzel günler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu