Yerel

Öztürk “Kamuoyuna Saygıyla”

CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, Çanakkale İl Genel Meclisi’nin onayından geçip, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın onayından dönen 2021 bütçesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Açıklaması ise şöyle

“Kamuoyuna saygıyla;

Çanakkale İl Genel Meclisi’nin son toplantısında Çanakkale İl Genel Meclisi’nde iktidarda olan partimizin temsilcisi meclis üyelerimizce Çanakkale için ve Bigamız için çok kıymetli bir bütçe hazırlandı. Ancak bütçeye önce AKP İl Başkanı Naim Makas tepki gösterdi. Ardından Çanakkale Valisi Sayın İlhami Aktaş bütçeyi meclise yeniden görüşülmek üzere gönderdi.

Bütçeden en çok pay köy sayısı ve hizmet isteği de düşünülerek Bigamıza ayrılırken; meclis üyelerimizce önümüzdeki 1 yıl için Bigamızın 31 köyü için de yatırım planlandı. İl Genel Meclisi’nde Bigamızın ve Çanakkalemizin çıkarları için görevlerini büyük bir özveriyle gerçekleştiren Plan Bütçe Komisyonu Başkanı olan İl Genel Meclis Üyemiz Levent İrez’e ve Daimi Encümen Üyesi ve Meclis Katip Üyesi İl Genel Meclis Üyemiz Hakkı Sezen’e yaklaşık 1,5 yıllık sürede çok başarılı işler çıkardıkları için teşekkür ediyoruz.

Plan Bütçe Komisyonu Başkanımızın Bigalı İl Genel Meclis Üyemiz Levent İrez olması nedeniyle AKP Çanakkale İl Başkanı Naim Makas’ın açıklamaları, Biga İl Genel Meclis Üyesi AKP’li Bülent Korkmaz’ın katılmadığını belirttiği imzayı da dikkate alarak kamuoyunu bilgilendirme gereği ortaya çıktı.

Değerli basın mensupları,

CHP Grubu olarak İl Genel Meclisinde 2019 yılı Kasım ayında 2020 yılı bütçesini yaptık. Geçen yıl yaptığımız bütçede Analitik bütçe olarak değerlendirilen bir yöntem vardı. Bunu kullanarak tahsisli ödenekler ayırarak bütün ilçelerimize dokunduk. Meclis üyelerimiz aracılığıyla seçildikten kısa süre sonra Biga’mıza yaklaşık olarak 4 Milyon TL’ye yakın eğitim payları ile ödenek aktardık. 2 beldemiz arasındaki yolun yapımına başlandı. 12 kadar köyümüzü yakından ilgilendiren isale hatlarının temizlenerek, sağlıklı su kullanımını sağladık. İlçe Eğitim Müdürlüğümüze 400 bin TL aktardık. Kasım ayı bütçenin hazırlanış sürecinde İl Genel Meclisinde meclis üyelerimiz ciddi bir çalışma yürüttü. Cumhurbaşkanlığı Plan Bütçe Koordinasyonundan gelen genelgeye istinaden, Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan İl Özel İdarelerinde uygulanmayan ama bizim idaremizde program bütçe yapmaya gayret ettiler. Program Bütçe’nin kodlamasına göre; çalıştığımız ve kuruşu kuruşuna tutturulan bir bütçe çalışması ortaya çıktı. Bize oy veren halkımıza karşı sorumluluğumuz var. Bu bütçeleme yönteminde Performans Yönetimi denen bir bölüm var. Mecliste önce performans raporu oylanır, sonra da bütçe oylanır. Komisyonlar çalışmalarını yaptıktan sonra bölgelerinde çalışan ve Biga’da çalışan CHP’li iki il genel meclis üyemizin de katkılarıyla diğer meclis üyelerimizle birlikte ilçelerin taleplerine göre komisyon raporu hazırlandı. Raporu da bütün halkımıza şeffaf bir şekilde sunmaya hazırız. Merkez dahil olmak üzere 10 ilçenin hepsinin yapılacak işlerinin tek tek yazılı bir komisyon raporu bu. Bu komisyonda 4 CHP’li, 3 AKP’li komisyon üyesi var. Komisyon raporunun oylamasında dört CHP’li üyemiz bu işlerin, halktan gelen talepler doğrultusunda, muhtarlarla yapılan görüşmelere istinaden yapılmasını öngördüler. Herkes talebini getirdi, rapora yazıldı. Ancak muhalefette yer alan komisyon üyeleri; biz bu işleri yapmayacağız, katılmıyoruz diyerek komisyon raporuna imza attılar. Karar alma organı meclistir, uygulayıcısı ise idare ve Vali’dir. Komisyon raporunu mecliste görüştükten sonra 18 CHP’li üyemiz bunu meclisten oy çokluğu ile geçirdi, 16 AKP’li ve MHP’li üyeler hayır oyu verdiler. Bütçe oylamasına geçildi, Bütçe oylaması ise oybirliği ile Cumhur İttifakının da evet oyları ile meclisten geçti.

Oybirliği ile geçen bir bütçeyi Devletimizin temsilcisi, idaremizin başı Sayın Valimiz incelemek üzere tekrar meclise yolluyor. Bu ne demektir? Seçilmiş 34 Meclis üyesini yok saymak demektir. Biz bunların kamuoyunda değerlendirilmesini, halkımıza, ilimize hizmet etme çabalarımıza köstek olunmamasını istiyoruz. Ancak burada çeşitli baskılardan dolayı bu bütçenin uygulanmasına karşı çıkılmıştır. Biz de buna karşı çıkanlara karşı durmaya devam edeceğiz. Biz direneceğiz, halkımıza hizmet edeceğiz. Biz oy birliği ile diyoruz ki; 2021 yılında Çanakkale il genelinde bu işler yapılacak. Bunların paraları da buradadır.

Değerli basın mensupları,

AK Parti’nin çoğunlukta olduğu yıllardaki bütçeler ile bizim yaptığımız bu bütçeler arasındaki fark var. İdare geçmiş yıllarda bütçeyi hazırlar; mecliste AKP çoğunlukta olduğundan hiçbir tartışma yaşanmadan meclisten geçer gider. Sadece müdürlükler üzerinden, hangi il genel meclis üyesi gidip müdüre valiye işini yaptırabilirse yaptırırdı. Genel bir bütçe oylanıp, kalem kalem bölünmezdi. CHP yönetimindeki il genel meclisinde bu durum ortadan kalktı. Nereye ne kadar bütçeyle yatırım yapılacağı kalem kalem açıklanıyor artık. Bundan neden rahatsızlık duyuluyor? Anlaşılır gibi değil.

Değerli Bigalılar,

Yenice’de 1 MHP’li, 2 AKP’li il genel meclis üyesi var. Yeniceli il genel meclis üyelerinden il genel meclisine hiçbir talep gelmediğini İl genel meclis üyelerimiz açıkladı. Buna rağmen Yenice’de CHP örgütümüz var; geçen yıl bütçeden Yenice’ye 400 bin TL aktarıldı. Yenice ile ilgili de talep gelmeyince muhtarlarla yapılan görüşmeler ve partimizin temsilcileriyle yapılan çalışmalar neticesinde böyle bir durum ortaya çıktı. Nasıl diğer ilçeler de talep ettikleri payları aldılarsa her ilçe için aynı şekilde çalışıldı. Biz 2 yıl dolmadan Yenice’ye ciddi katkılar sunduk. 18 yıldır iktidarda olanlar önce bu geçmiş 18 yılın hesabını versinler. Devletin parasıyla köylerde siyaset yapmayı bir bıraksınlar önce. Özel İdare araçlarının önünde fotoğraf çektirmeyi bir bıraksınlar önce. Hep birlikte çalışma zamanı. Neden baskılarla önümüze kesmeye çalışıyorlar. Bu köylümüze ihanettir. Köylerimize ihanettir.

Tüm kamuoyunun dikkatine saygıyla sunarım.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu