Siyaset

Özgür Ceylan’dan 1 Eylül Barış Günü Mesajı

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ 1 Eylül Dünya Barış Günü ile ilgili mesaj yayınladı.

Dünyanın en büyük sorununun bitmek bilmeyen savaşlar olduğunu belirten Ceylan’ın konuşması ise şöyle:

“Dış Politikada Kurucu İlkelere Dönmek, Ülkemiz Ve Bölgemizin Yararına Olacaktır.

Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olan 1 Eylül, ‘Dünya Barış Günü’ olarak ilan edilmiştir.

İnsanlık tarihi boyunca edinilen deneyimlere karşın, geçmişteki acı olaylardan ders alınmaması sonucu, yeryüzünde bir türlü önlenemeyen savaş ve çatışma ortamında masum insanların doğrudan hedef haline geldiği çatışmalı ortamları hala yaşamak durumunda kalıyoruz.

Bugün de dünyanın en büyük sorunu bitmek bilmeyen savaşlardır. Savaşların en büyük mağdurları ise kuşkusuz ki çocuklardır.  Çocuklar, savaş endüstrisinin çarkları arasında ölmekte, yaralanmakta, ailesini ve en önemlisi geleceklerini yitirmektedirler.

Savaş ve çatışmalarla birlikte, insan yaşamını hiçe sayan, toplumda korku, yılgınlık, çaresizlik duygusu uyandırarak hedeflerine ulaşmaya çalışan ve masum insanları da hedef almaktan imtina etmeyen ‘terör’ eylemleri de, arzu ettiğimiz barış ortamının oluşmasının önündeki en büyük engellerden biridir.

Bugün coğrafyamızda savaşın acımasız yüzü, milyonlarca insanı yerinden yurdundan etmiş, komşumuz Suriye toprakları yangın yerine dönmüştür. Suriye’deki yangının her tarafı sarmasında, bir dönem ülkemizin uyguladığı ‘Stratejik Derinlik’ politikasının ve elinde körükle dolaşan tek adamın büyük etkisi ve katkısı olmuştur.

Hükümetin ısrarla sürdürdüğü dış politikanın sonucunda ülkemizin geldiği nokta ibret vericidir.  Terör örgütleri ülkemizde diledikleri zaman, diledikleri yerde eylem yapar hale gelmişlerdir. Türkiye Ortadoğu’daki terör örgütlerinin lojistik üssü ve geçiş güzergâhına dönüşmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürkgenel yaklaşımını “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” olarak ifade etmiştir. Cumhuriyetimiz de Türk Dış Politikasınınesasını bu ilke üstüne kurmuştur. Türkiye Cumhuriyeti savunduğu bu barışçı tutumuyla, dünyada büyük saygınlık kazanmıştır.

Kurucu önderimizin mottosuna, yeniden dönmek, uzun dönemde hem ülkemiz hem de bölge ülkelerinin yararına olacaktır. Barışın, sevginin ve hoşgörünün herkes tarafından yaşam biçimi olarak benimsendiği,  savaşın, şiddetin, kavganın, öfkenin, kıyımların olmadığı,silahların sustuğubir gelecek özlemi ile 1 Eylül Dünya Barış Gününü en içten dileklerim ile kutluyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu