Ali Galip AKYILDIRIMYazarlarımız

“Öyle Horozlar Vardır Ki, Öttükleri İçin Güneşin Doğduğunu Sanırlar”

“Ben olmasam var ya ülke batar, ben gidersem devlet yıkılır”” düşüncesi Türk siyaset adamlarının birçoğunun takıntısıdır. Oysaki bu düşünce yönettiği toplumu sahiplenmeye çalışanların, kendisi olmadan her şeyin varlığını yitireceğini düşünenlerin düşüncesinden başka bir şey değildir.

Bu söylemleri her dönem ve konumda ki insanlarda görebiliyoruz.

Bunlar güçlü olduklarında, bulundukları durumu sürdürebilirler; ama geç de olsa, doğa yasaları hiç ayrım gözetmeden, onlara gereken cevabı günlük yaşamla vermektedir.

Bu da bir İran masalını hatırlattı bana.

 Masal bu ya; Horoz öyle hastaymış ki, kümeste bulunanlar ertesi sabah kalkıp ötmeyeceğini düşünüyorlarmış.

 Bu yüzden büyük bir telaşa kapılmışlar.

Anlaşıldığı gibi tüm hayvanlar, güneşin doğmasının horozun ötüşüne bağlı olduğunu sanıyorlarmış.

Sabah olmuş. Horoz ağır hastalığı nedeniyle yattığı yerden başını bile kaldıramamış.

Buna karşın güneş, tüm görkemiyle parladığında, bütün hayvanların, horoz ötmeden doğmayacağına dair inançları bir anda yıkılmış.

Ülkemizde de zaman zaman “Ben olmasam var ya, bu iktidar giderse var ya” diyenler dikkatinizi çekiyordur. Özellikle de kendilerini vazgeçilmez sanan insanlar, bunu sıkça kullanırlar. Onlar olmasa yönettiği ülke batar, vatandaş darmadağın olur, insanlar acından ölür, ülke zor durumlara düşer!.. Bu tür örnekleri her alanda sıkça görebiliyoruz.

Bunlar için sadece Tolostoy’un “Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar.” Sözü her şeyi özetlemektedir.

Bir insanın çalışkanlığı ve olumlu katkıları yanında vazgeçilmezliği toplum tarafından her zaman tartışılabilir. Bu gayet normaldir.

Eğer kişi kendisini “vazgeçilmez” olarak görmüşse işte sıkıntı orada başlamaktadır.

İşte o kişi aslında vazgeçilmezliğini değil, şartlar ne olursa olsun bir şekil yönettiği işin başında kalmayı düşünmektedir ve bunun içinde her yolu denemek istemektedir.

Kısacası “kimse kendisini vaz geçilmez sanmasın.

Çünkü mezarlıklar vaz geçilmezlerle doludur!”

Neticede hiç kimse vazgeçilmez değildir. Bunun içinde ne kendinizden ne geleceğinizden ne de yaşamınızdan vaz geçmeyin.

Vazgeçilmezlere inandığınız sürece ondan gelecek her sıkıntıyı yük olarak taşımak zorunda kalırsınız.

Kendinizden vaz geçersiniz. Geleceğinizden vaz geçersiniz.

Bilinmelidir ki; Güneş doğsa da doğmasa da sabah olacaktır. Önemli olan bizlerin her sabaha “vicdanı hür, irfanı hür”  bir şekilde uyanmamızdır.

Ali Galip AKYILDIRIM

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Muhterem Ali Galip Akyıldırım, sevgi ve özlemle kucaklıyorum sizi, tüm dostları can’ı gönülden!
  Güzel yurdumdan 1968’den beri bedenen ayrıyım, ancak gönlümce halen oralardayım. Yaradan’ın güzel diyarlarından Avrupa, Canada, Japonya, Taiwan, Çin, Mexico’da bulunduktan sonra Amerika’nın birçok yerlerinde 1968’denberi yaşamımı devam ettirmekteyim. İlk defa Hawaii’de Türk-Amarikan Dostluk Cemiyetini kurmuştum. Oradan ayrıldıktan sonra da bulunduğum yerlerde Türk-Amerikan dostluk cemiyetlerinde gerekli paylaşımlarım olmuştur.
  Son 5 senem Amerika’nın Nevada Eyaleti’nin Las Vegas şehrinde ikamet ediyorum. Desinator olarak çalışmalarım yanında, “İnsan ve İnsanlık” üzerine ara-sıra okuduğum, iletişimde bulunduğum, iştirak ettiğim seminer ve toplantılarda almış olduğum notlarımı 2020’de derleyip-toplayıp, dolaştığım diğer dünya ülkelerindeki insanlardan edindiğim bilgileri “İnsan ve İnsanlık” üzerine bir kitapta toplamaya karar verdim.
  Birçok filozof ve düşünürlerden de edindiğim fikirleri, karınca kararınca kendi düşüncelerimi de ekleyip güzel bir eserin ortaya çıkacağı inancıyla, el yazımla yazdıklarımı bilgi sayara geçiriyorum. Bir mevzu üzerine yaptığım bilgi sayardaki araştırmamda sizin de “Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar!” başlıklı bir makalenize rastladım. Çalıştığım konu üzerinde hakikaten örnek bir yazı olacağını da düşünerek, tamamını değilse de özet olarak sizin bu yazınızdan bazı kısımları (müsadenizle, isminizi de belirterek) kullanmayı arzu ediyorum.
  Aslında bu kitabımı bir “Hayır Cemiyeti’ne” bağışlamak istiyorum. İlk defa bir kitap hazırlama işiyle meşgulüm. Birkaç kişye durumumu izah ederek ulaşmaya çalıştım. Kimseden de bir cevap alamadım. Bir tavsiyede, öneride bulunursanız çok memnun olurum. 2024’de iki kız kardeşimi (Mersin ve Adana’da) ziyaret ve de bu kitabımın baskısı için Mart ayında 3 ay kadar bir müddet için Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorum. Çabam gelmeden önce bilgi sayara yazım işlerini bitirmek.
  Tekrar, makalenizin kısa bir bölümünü (sizden de bahsederek) kullanabilme iznini diliyor, şimdiden yakın ilginiz, yardımınız ve anlayışınız için şükranlarımı, en iyi niyet ve dileklerimi sunuyorum. Kısa da olsa mesajıma bir cevapta bulunursanız çok memnun olurum. Teşekkürler.
  İçtenlikle,
  Akalp Sayın

  7908 Shelter Island Way, Las Vegas. NV, USA 89145
  benekstu@hotmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu