Yerel

Mutur’dan Ahilik Haftası Ve Biga’nın Kurtuluşu İle İlgili Açıklama

Ahilik Haftası ve Biga’nın Kurtuluşu ile ilgili Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur bir açıklamada bulundu. Mutur yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Eylül ayı her yıl olduğu gibi ülkemiz ve güzel Biga’mız için çok anlamlıdır.

Ahilik 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulan esnaf teşkilatıdır. Dini esaslara bağlı bir kuruluş olup esnaf ve sanatkarı dürüst olmaya davet eder. Tarihimizde Anadolu Selçuklular döneminde başlamış, Osmanlı döneminde devam etmiş ve Cumhuriyet döneminde büyümüş ve halen devam etmektedir. Ahilik, esnaf ve sanatkar, işyeri sahibi ve üretim, imalat yapanların oluşturduğu meslek örgütlerinin bütünüdür. Günümüzde Esnaf ve Ticaret Odalarını temsil eder.  Ahilik kelime anlamı olarak kardeşim demektir. Kendi içinde kuralları olan ve her geçen gün bu kuralların öneminin ve ne kadar arttığının farkında olarak tüm esnaf ve sanatkarımın 13-19 Eylül Ahilik Haftasını kutlarım.

Ayrıca ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan güzel Biga’mızın kurtuluşunun 99. yıl dönümünü kutladığımız bu güzel haftada, bu güzel vatanda ve ilçede yaşamamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehitlerimize şükran borçluyuz. Ruhları şad olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle bu özel haftamızın Biga’mıza, Çanakkale’mize ülkemize hayırlı olmasını temenni eder, esnaf ve sanatkarımıza ve halkımıza sağlık, mutluluk ve huzur dilerim.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu