Yerel

Müsilaj Nedeniyle Lapseki’de Denize Girmek Yasaklandı

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

8 Haziran itibariyle Marmara Denizi kıyısı olan tüm il ve ilçelerde Müsilaj temizliğine başlandı. Lapseki Belediyesi ekiplerinin yoğun bir şekilde çalıştığı denizden alınan numunelerin insan sağlığına zararlı olduğu tespit edilince ilçe genelinde denize girmek yasaklandı.

Şubat ayından bu yana Marmara Denizi’nde ve Çanakkale’de de görülen Deniz Salyası yani Müsilaj nedeniyle 8 Haziran 2021 tarihi itibariyle mücadeleye başlandı. Marmara’ya kıyısı olan her il ve ilçede başlatılan mücadeleye Lapseki Belediyesi ekipleri de katıldı. 2 gündür ilçede Müsilajın görüldüğü yerde çalışan Lapseki Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı kanalizasyon ekipleri vidanjör vasıtasıyla denizi temizliyorlar.

Türkiye’de İlk Oldu, Denize Girmek Yasaklandı

Daha önce uzmanlar tarafından Müsilaj görülen denizlere girmenin insan sağlığı için zararlı olmadığı, ancak görüntü kirliliğine sebep olduğu açıklanmıştı. Fakat bugün Türkiye’de ilk kez Lapseki’de Müsilaj kirliliği nedeniyle denize girmek yasaklandı. Deniz suyundan alınan numunelerde yapılan incelemeler sonucunda insan sağlığına ciddi zarar verebileceği gerekçesi ile Lapseki’de denize girmek yasaklandı.

Kaynak: Aynalı Pazar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu