Yerel

Mobilya Sektörünün İlk Konfederasyonu Kuruldu

Türkiye sanayisinin önemli yapı taşlarından biri olarak kabul edilen mobilya sektörünün ilk Konfederasyonu; Mobilya Yatak Sanayicileri ve Perakendecileri Konfederasyonu kuruldu. MOYKON’un kamuoyuna tanıtılması için düzenlenen basın toplantısına konfederasyona üye 5 federasyon ve bunlara bağlı 50 derneğin yöneticileri katıldı. Toplantıda konuşan MOYKON Kurucu Başkanı Davut Doğan, kısa zamanda tüm ülke çapında dernekleşme çalışmalarını bitirdiklerini ve hemen ardından kurulan federasyonlarla birlikte sektörün ilk ve tek Konfederasyonunu kurduklarını söyledi.

 “40 Bin Girişimci 500 Bin Kişiye İstihdam Sağlıyor”

Sözlerine “Mobilya sektöründe bugün 40.000 girişimci var ve dolaylı olarak da 500 bin kişiye istihdam sağlanıyor” diyerek devam eden Doğan, sektörün sanayi içindeki payının yüzde 2 ve geçen yılki ihracatının ise 5 milyar Dolar’a yakın olduğunun altını çizerek ülke için ‘lokomotif’ olmaya aday bir sektörde yaptıkları bu çalışmanın sektöre ve paydaşlarına değer katacağını anlattı. Doğan, öncelikli hedeflerinin sektörde birliği sağlamak ve tüm sektörü aynı çatı altında toplamak adına 81 il ve 7 bölgenin tamamında dernek ve federasyon çalışmalarını tamamlamak olduğunu söylerken bunun sonucunda sektörü dünya sıralamasında ilk 5 arasına sokmak istediklerini kaydetti. Başkan Doğan son olarak kurulan bu yapının sadece sektörü büyütmek değil, kalifiye eleman sorunu gibi sektörün en önemli problemlerinin çözümü konusunda da çalışmalar yapacağını ekledi.

Toplantıya iştirak eden Karadeniz Mobilya ve Yatak Sanayicileri Federasyonu (Karadeniz MOYSAF) Başkanı Mustafa Büyükkiraz, Ege MOYSAF Başkanı Ömer Çetmen, Akdeniz MOYSAF Başkanı Lütfi BEŞDOK ve İç Anadolu MOYSAF Başkanı Recai Kapusuz da kısa birer konuşma yaparak bölgelerinde yaptıkları çalışmaları aktardılar.

Kaynak:AynalıPazar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu