Yerel

“Mevzubahis Vatansa Bir Kürek Bir Yürek Yeter”

Genç Kızılay Biga ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Biga Gönüllü Merkezi işbirliğinde yapılan programda, gönüllüler Bahçeli Köyü’nde Bigalı Mehmet Çavuş ve Afetlerdeki tedbirler hakkında  bilgi aldılar.

Bigalı Mehmet Çavuş Dernek Başkanı Necdet Özer, Mehmet Çavuş’un Kabrinde ve Savaş galerisinde bilgi verdi.

Biga Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Biga Kızılay Şube Başkanı Erdoğan Başer afetlerdeki tedbirler ve bölgede yapmayı hedefledikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bigalı Mehmet Çavuşun kahramanlığı şu şekilde anlatıldı:

Perşembe günü öğleden sonra Binbaşı H. D. Palmer komutasında Kraliyet Deniz Tümeni’nin Playmouth Taburu, Seddülbahir İskelesi’ne çıkıp topları tahrip ederek kullanılmaz hale getirmek amacıyla saldırıya geçtiklerinde Bigalı Mehmet Çavuş elindeki silahın mekanizmasının bozulması üzerine yerdeki kaya parçalarını alıp düşmana saldıran, daha sonra istihkâm küreğiyle yanındaki askerleri de süngü hücumuna kaldırdı. Kıyıya çıkan İngiliz müfrezeleri geri çekilmek zorunda kaldılar. Gösterdiği kahramanlıkla “Bir yürek, bir kürek yeter” anlayışını ortaya çıkaran Mehmet Çavuş, savaşın seyrini değiştiren askerlerimizden biri oldu.

Mehmet Çavuş’un kahramanlığını ödüllendirmek isteyen 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal Paşa, Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa’ya bir rapor göndererek 27. Alay 10. Bölük çavuşlarından Bigalı Mehmet Çavuş’u kahramanlık madalyası ile ödüllendirdi.

Gençler kürekler ellerinde anı fotoğrafı çektirdiler.

Mehmet Çavuş ormanında çapa yapan gençlere, Genç Kızılay gönüllüleri ikramda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu