Eğitim

“Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” Kapsamında Çanakkale’de Çalışmalar Yapıldı

Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında Çanakkale’de belirlenen 6 Meslek ve Teknik Anadolu Liselerinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 

Zorlu salgın sürecinde mesleki ve teknik anadolu liselerinin başarılarından yola çıkarak, mesleki eğitimde son yıllarda yaşanan iyileşmeyi tüm meslek okullarda yaygınlaştırmak  ve mesleki eğitimin kalitesini artırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığınca Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” başlatıldı.

5 Ayrı tema halinde düzenlenen bu özel projede Çanakkale’den Bayramiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Biga Ayşe Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gelibolu Armatör Yakup Aksoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Lapseki İçdaş-ÇİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde çalışmalar hızla uygulanmaya başlanıldı.

Proje kapsamında belirlenen 6 okulda büyük onarım planlaması yapılmış olup iyileşme sağlamak için okulların ihtiyaçları belirlendi. Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde proje kapsamında sürecin işbirliği içerisinde ilerlemesi için Çanakkale’de belirlenen 6 Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Müdürleri ile BİLSEM Müdürünün katılımıyla toplantı gerçekleştirildi.

Çanakkale’deki mesleki ve teknik anadolu liseleri rehber öğretmen/psikolojik danışmanları ile projenin eşgüdüm içinde yürütülmesi için çevrim içi platformda Çanakkale Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından toplantı düzenlendi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde proje ile ilgili çalışmalar Mesleki ve Teknik Eğitim Şubesi koordinatörlüğünde Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Şubesi, Hayat Boyu Öğrenme Şubesi, Strateji Geliştirme Şubesi, Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesi ile Ölçme ve Değerlendirme Şubesi iş birliğiyle çok kapsamlı bir biçimde ilerlemekte.

Bakanlık tarafından proje için belirlenen okulların yönetici ve öğretmenlerine 28 Ocak 2021 tarihinde “Mutlu Birey Yetiştirmek”, yönetici ve rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara 2 Mart 2021 tarihinde “Çocuk Ergen Psikolojisi” konularında çevrim içi platformlarda eğitimler düzenlendi.

Yönetici ve Öğretmenlerin Desteklenmesi kapsamında okulların yönetici ile öğretmenlerine proje farkındalığını artırmak ve bilgilendirmek, kişisel gelişim ve liderlik, proje verimliliğini artırmaya yönelik iş başı ve mesleki gelişim konularında eğitimler düzenlendi; bu eğitimlere 26 yönetici, 408 öğretmen katılım sağladı.

Eğitim Ortamlarının İyileştirilmesi kapsamında Gelibolu Armatör Yakup Aksoy MTAL, Biga Ayşe Doğan MTAL ve Gelibolu Armatör Yakup Aksoy MTAL’ye Z-Kütüphane kurulumu yapıldı. Bayramiç MTAL, Çan MTAL ve Gelibolu Armatör Yakup Aksoy MTAL’nin kütüphaneleri zenginleştirildi.

Temel Beceri Eğitimi ve Kişisel Gelişim Desteği kapsamında Türkçe, Matematik, Fen ve Okuryazarlık alanlarında destek eğitim programları hayata geçirilerek toplamda 745 öğrenci bu programlara katılım sağladı.

Öğrenci Velilerine Yönelik Destekler kapsamında okullarda eğitim öğretim gören öğrenci velilerinin her yönüyle gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla Çanakkale’de çalışmalar başlatıldı.  “Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor” etkinliği bünyesinde toplam 20 öğrenci ile 6 aile ziyaret etti. Ortaokul mezunu veliler bu doğrultuda ihtiyaçları olan eğitimleri alabilmeleri için Halk Eğitimi Merkezlerine yönlendirildi. Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi doğrultusunda Çanakkale’deki çalışmalar özverili ve aktif bir şekilde gerçekleştirilmeye devam etmekte.      

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu