Siyaset

“Küçük Oyunlara, Sığ Siyasete Kulak Asmadan Hedeflerimize Yürüyoruz”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, tüm dünyada kriz derinleşirken, büyümeye dayalı yeni ekonomi programının oldukça isabetli olduğunu söyledi. İskenderoğlu, “Bütün dünyayı yakından etkileyen bir kriz var. Bütün dünyada olduğu gibi bizim de Sıkıntılarımız var. Özellikle ekonomide ortaya çıkan hayat pahalılığını iyi biliyoruz. Asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar gelir seviyelerini artırarak sıkıntıları hafifletmeye çalışıyoruz. Küçük oyunlara, sığ siyasete, ülkeyi değil kendisini önceleyen anlayışa kulak asmadan, ülkemizin çıkarlarını korumak, milletimizin refahını artırmak büyük ve güçlü Türkiye’yi tesis etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. 

AK Parti Bayramlaşma programına katılan AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale’nin ve Türkiye’nin yatırım, üretim ve istihdama dayalı büyüme stratejisine emin adımlarla devam ettiğini söyledi. Dünyada hızla yükselen enflasyon, tedarik zincirlerindeki bozulma, hammadde fiyatlarındaki rekor seviyeler ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi etmenlerin, tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de ekonomik görünüm ve varsayımlarda çok büyük değişimlere yol açtığını hatırlatan İskenderoğlu, “Halihazırda yükseliş eğiliminde olan mal ve ürün fiyatları, savaşla birlikte daha da ivme kazandı. Salgınla birlikte artan tedarik sıkıntıları, savaş nedeniyle devam etti. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, özellikle enerji ve gıda fiyatlarının yüksek seyretmesine neden oldu. Küresel düzeyde petrol fiyatları, 2021 yılına göre büyük artış gösterdi. Avrupa’da doğalgaz fiyatı, yüzde 173 arttı. Biliyorsunuz, ülkemiz pandemi sürecini en iyi yöneten ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Şimdi, bütün dünyanın önünde çok önemli bir sınav daha var. Ekonomik sınav. Türkiye ekonomisi, 2020 yılında pozitif büyüme kaydetti. 2021 yılında ise yüzde 11 ile G20 içinde en hızlı büyüyen ekonomi oldu. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise savaşın neden olduğu belirsizlik ortamına ve etkileri devam eden salgına rağmen yüzde 7,3 büyüme kaydettik. Şimdi, bu büyümeyi sürdürmek ve daha da ileri taşımak için, biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘Türkiye Ekonomi Modeli’ni uygulamaya aldık. Türkiye ekonomi modeli; yatırım, yüksek katma değerli üretim ve ihracat artışını teşvik ederek cari işlemler dengesini sağlamayı, dış finansman ihtiyacını azaltmayı, dış tasarruflara bağımlılığı ortadan kaldırmayı ve güçlü istihdam artışının sürdürülebilir hale gelmesini hedefliyor. Tüm çalışanlarımızdan çiftçilerimize, esnaflarımızdan sanayicimize, öğrenci burslarına kadar tüm vatandaşlarımıza güç verecek, giderlerin 880 milyar TL, gelirlerin 1 trilyon 80 milyar TL artırılmasını sağlayan Ek Bütçe Kanun Teklifini yasalaştırdık. Asgari ücrette, yılbaşında ciddi oranda bir artış yapmıştık. Normalde  Ocak ayında düzenleme yapılması gerekirken, gelişen şartlar doğrultusunda geçtiğimiz günlerde bir ara artış gerçekleştirdik. Yüzde 30’luk bu artışla asgari ücreti 5 bin 500 liraya yükselttik. Bu bir ara artış. Asıl asgari ücret tespitini yılbaşında yeniden gerçekleştireceğiz. Yılbaşında devreye aldığımız asgari ücret kadarki gelirin vergi dışı kalması uygulaması sebebiyle kamu çalışanlarına ve emeklilere bu artış ortalama 300 lira olarak yansıyacak. 

Özellikle işverenlere ek yük getirmemek için titizlikle çalışıldı. 2022 yılında belirli ürün gruplarında uygulanan vergi indirimleri ile 241,3 milyar TL tutarında vergi gelirinden vazgeçilmişti. Buna ilave olarak da yine asgari ücret artışıyla birlikte, işverenlere her bir çalışan için destekleme ödemesi yapılacak. Memur, Memur emeklisi, SGK ve Bağkur emekli aylıklarına yüzde 40’un üzerinde oranlarda artış gerçekleştirdik. Bu sıkıntılı günleri, omuz omuza vererek, çalışarak, üreterek hep birlikte geride bırakacağız” dedi. 

Dünya siyasetinde dalgalanmalar olduğunu da söyleyen İskenderoğlu, “Ülkemizin etrafı adeta ateş çemberi. Güneyimizde Suriye ve Irak, Güneydoğumuzda -Elhamdülillah çok büyük bir oranda üstesinden gelmiş olsak da – PKK belası, kuzeyimizde Rusya-Ukrayna, Batımızda Yunanistan. Muhalefetin derdi; Yangın oldu-kaç uçak uçtu. Köprü yaptık-kaç araç geçti. Havaalanı yaptık-kaç uçak indi. Aynı masa etrafında oturuyorlar, birisi tezkereye ‘Evet’ birisi ‘hayır’ diyor. Sonra ülke yönetmeye taliplermiş. Bakın sadece tezkere konusu bile, 6+1 masanın ülkeyi değil kendi siyasi ideolojilerini düşündüklerinin en önemli kanıtı. Çok şükür, bizim başımızda Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderimiz var. Sayın Devlet Bahçeli gibi, sayın Mustafa Destici gibi yol arkadaşları var. Bakın, dünyanın içerisinde bulunduğu sıkıntılı süreçte bir yandan 2020-2021-2022’de büyüyen bir ekonomiyi yönetirken, bir yandan NATO’ya, mavi vatan diye dünyaya kafa tutan, Suriye’ye de teröristlere operasyon üstüne operasyon yapan bir liderimiz var. Biz hiç bu küçük oyunlara, sığ siyasete, ülkeyi değil kendisini önceleyen anlayışa kulak asmadan, ülkemizin çıkarlarını korumak, milletimizin refahını artırmak büyük ve güçlü Türkiye’yi tesis etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu. Çanakkale için yatırımların devam edeceğini de söyleyen İskenderoğlu, “AK Parti Hükümetlerimiz döneminde, Çanakkale’mize bir çok yatırım kazandırdık. Çanakkale Milletvekilimiz ve Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’la birlikte, bu yatırımlarımızın sayısını artırmak için gece gündüz çalışıyoruz. Teşkilatlarımız, muhtarlarımız, belediye başkanlarımız kurumlarımızla birlikte hemşehrilerimizin hem yaşam kalitesini hem hayat standartlarını hem gelirlerini yükseltecek çalışmalara destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu