Yerel

Köprüye GESTAŞ Kıyağı..

1915 Çanakkale Köprüsünün açılması ile birlikte GESTAŞ seferlerine de zam yapılacağı söylentileri gerçeğe dönüştü. Nisan ayı başında CHP Milletvekili Özgür Ceylan “Zam söylentileri var, Yetkililere sesleniyorum. Bu koşullarda feribotlara yapılacak zam kabul edilemez” açıklamasında bulunmuştu. GESTAŞ A.Ş gece yarısı aldığı kararla feribot ücretlerine zam yaptı.

18 Mart 2022 tarihinde hizmete giren 1915 Çanakkale Köprüsünde 1 haftalık ücretsiz geçişlerin sona ermesi ile birlikte köprüden geçen araç sayısındaki düşüş ve özellikle otobüs gibi ağır vasıtaların GESTAŞ iskelelerinde sıra bekleyen görüntüleri ortaya çıkmıştı. Sıra bekleyen araçların oluşturduğu görüntüler sonrasında GESTAŞ A.Ş’nin fiyatlarına zam yapacağı iddiaları da ortaya atılmıştı.

Ceylan: “Zam Kabul Edilemez” Demişti

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan da iddiaları gündeme getirmiş 1 Nisan 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile GESTAŞ’ın köprü geçişlerini gerekçe göstererek ücret tarifesine zam yapacağı, mülkiyetine aldığı 8 eski gemi dolayısıyla zarar ettiği söylentilerinin dolaşıma sokulduğunu ileri sürerken, “Köprü açılışı sonrası yayaları yok sayan tarife değişiklikleri de ciddi tepki almıştı. Köprünün açılış tarihi dahi biliniyorken ortaya çıkan bu durum bir yönetim zafiyetinin sonucu değilse nedir?” diye sordu. Özgür Ceylan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nden ücretli geçişlerin başlamasıyla feribot için bekleyen araçların yine uzun kuyruklar oluşturmaya başladığını kaydederek, “Tıpkı Et-Süt Kurumu Genel Müdürünün yaptığı gibi GESTAŞ ta kuyrukları bitirmek için zam mı yapacak? Yetkililere sesleniyorum. Bu koşullarda feribotlara yapılacak zam kabul edilemez” açıklamasında bulunmuştu.

Gece Yarısı Zam Geldi

Çanakkale – Eceabat – Lapseki hattında otomobil geçiş ücreti 95 liradan 135 TL’ye yükselirken; kişi başı yolcu ücreti de 10 liraya yükseldi. otobüs ücretleri 310 lira olurken; kamyon ücretleri ise 295 liraya yükseldi.

Kaynak: Aynalı Pazar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu