Yerel

Kocabaş Çayı Kenarında Temizlik Çalışmaları Sürüyor

Biga Belediyesi ekipleri, Biga’da etkili olan çok kuvvetli yağış ve kar erimesiyle birlikte taşan Kocabaş Çayı etrafında temizlik çalışmaları yapıyor.

Meteoroloji’nin yayınladığı hava raporu sonrası Çanakkale Valiliği, Biga Kaymakamlığı ve Biga Belediyesi’nin günler öncesinde yaptığı uyarılarla beraber etkili olan yağmur, dağlardaki karların erimesiyle Biga’nın ortasından geçen Kocabaş Çayı’nın debisini hızlı bir şekilde yükseltti ve taşkına neden oldu. Teyakkuzda olarak yağmurun etkili olmasıyla beraber harekete geçerek çalışmalarını yapan Biga Belediyesi, çay yatağının debisinin düşmesi ile birlikte çalışmalarına devam ediyor. Ekipler ilk olarak, can ve mal güvenliği gereği taşkın nedeniyle kırılan duvar üstündeki korkuluklara, yaya köprülerine emniyet şeridi çekip çay kenarına girişleri kapatarak önlemlerini sürdürüyor.

Kocabaş Çayı’nın taşması sırasında çay yatağına sürüklenen ağaç parçaları, toprak ve oluşan balçığın temizlenmesi için Biga Belediyesi ekipleri yoğun bir çalışma yürütüyor. Ekipler, alandaki balçık ve çamuru tazyikli su yardımıyla temizliyor. İş makineleriyle ağaç ve dal parçaları toplanıyor. Temizleme, yıkama ve yenileme çalışmalarının ardından çay kenarı kullanıma açılacak.

Çalışmaları yerinde inceleyen Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, ekiplere kolaylıklar dileyerek yaşanan taşkın nedeniyle tüm Bigalılara geçmiş olsun dileklerini iletti. Can kaybı olmamasının en büyük teselli olduğunu belirten Başkan Erdoğan, “Kocabaş Çayımızın kolları olan Uzunsu ve Asmalı derelerinde taşkın yaşandı. Daha önce yağan karların kuzey yönlü lodos ile erimeye başlaması ve çarşamba günü yoğun yağış alan bölgemizde yoğun su baskını ve taşkınını burada yaşadık. Araç sahipleriyle görüşüyoruz. Tabii kimse istemez bunların yaşanmasını ama biz çok büyük bir facia, erken tedbir alınarak yaşanmadığı için mutluyuz. Hasar tespit çalışmalarımız yapılıyor. Belediye ekiplerimiz hem bu alanın temizliğini hem de sanayi bölgemizdeki ve ilçemizdeki farklı yerlerde oluşan çamur ve benzeri olumsuzları gidermek için çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu