Yerel

Karacabey Merinos Koyunu Şirinköy’de Üretilecek

Şirinköy’de açılan koyunculuk işletmesinde artık Karacabey Merinosu ırkı yetiştirilecek. Şirinköy’lü işadamı İsmet Küçükler ile Veteriner hekim Ali Yurtseven’in birlikte açtığı işletmede özellikle Güney Marmara bölgesinde yetiştirilen bir ırk olan Karacabey Merinosu yetiştirilmeye başlandı. Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca’nın işletmede ziyaret ederek, hayırlı ve bereketli olması yönünde temennisinde bulundu.

Karacabey Merinosu; Kıvırcık ile Alman Yapağı Et Merinosu melezlenmesiyle elde edilmiş olup % 90 üzerinde Merinos genotipi taşımaktadır. Vücut geniş, derin, yuvarlak yapılı, orta uzunlukta, sırt düzgün ve geniş, sağrı geniş ve az düşük, bacaklar orta uzunlukta ve iriliktedir. Butlar dolgun ve derindir. Başın yüz kısmı ile bacak uçları çıplaktır. Renk beyazdır. Kuyruk yağsız, uzun ve incedir. Erkekler % 10-15 boynuzlu, dişiler boynuzsuzdur. Yapağısı ince, bir örnek olup tekstile uygundur.

Yaşama gücü yüksektir. Hemen tüm yıl kızgınlık gösterir. Kuzuların büyüme hızı yüksektir. Koyunlar iyi huylu, sürü içgüdüsü oldukça iyi, sürü halinde yönetilmesi kolaydır. Sağım ve kırkıma olumsuz tepki vermez. Analık içgüdüsü iyidir. Bulunduğu bölge şartlarına uyumlu ve hastalıklara dirençli olarak bilinen bir türdür.

Kaynak:www.bigakoyhaberleri.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu