Yerel

“Kadınlara Sağlık Ve Mutluluk Dolu Bir Gelecek Diliyoruz”

İYİ Parti Biga İlçe Başkanı Mahmut Aydemir ve İYİ Parti Kadın Kolları Başkanı Gülay Özer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle ortak yazılı bir açıklama yaptılar. Günün anlam ve öneminin anlatıldığı açıklamada, kadınlar için sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek istenildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Amerika Birleşik Devletleri’nde daha iyi çalışma ortamı isteyen dokuma işçisi kadınlar tekstil fabrikasında greve başladığında polis işçileri fabrikaya kilitledi. Ardından çıkan yangında, fabrika önüne kurulan barikatlardan kaçamayan 129 kadın işçi can verdi. 19’ncu yüzyıl sonlarında yaşanan bu olayın ardından zaman zaman kadınlar ile ilgili uluslararası toplantılarda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü görüşüldü. 1921 yılında Moskova’da gerçekleştirilen üçüncü uluslararası kadınlar konferansında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi.”

“Ülkemizde ilk kez 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü kutlandı. Daha sonra Türkiye 1975 Kadın Yılı kongresi yapıldı. 16 Aralık 1977 tarihinde yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü belirlendi ve bu şekilde kutlanmaya devam ediyor.”

“Anadolu’da Yörük kızının sandığına konan ilk çeyiz mor cepkendir. Mor cepken kadının dik duruşunu ve özgüvenini içerir. Bir yönü ile kadın haklarının simgesidir. Kocası tarafından şiddet gören, ihanete uğrayan kadın mor cepkenini giyerek boşandığını ifade eder. Mor cepken yerinde dursun eşler ayrılmasın denir. Ayrıca mor çatı tanımı buradan gelmektedir. Ne güzel söylemiş Neşet Ertaş, ‘Kadınlar insandır, biz insanoğlu’ diye. İnancını ve kendine güvenini kaybetmeyen güçlü kadınların günüdür 8 Mart. Saygıdeğer Türk ve dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu