Yerel

İŞKUR Meslek Tanıtım Günü Düzenlendi

Yeni eğitim-öğretim yılının ilk Meslek Tanıtım Günü Akçansa Güzel Sanatlar Lisesinde düzenlendi. Program açılışı lise müzik bölümü öğrencilerinin müzik dinletisi ile başladı. Düzenlenen programa Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Uğur Yavuz, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Cengiz Yılmaz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Evren Karayel Gökkaya,  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen, Girişimci Derya Göğüsgeren ve Grafiker Süha Parmaksız katılım sağladılar.

Program Evren Karayel’in söyleşiyle başladı. Öğrenim hayatında sanata dair ilgisinin her zaman yüksek olduğunu söyleyen Karayel, ilk ve ortaöğretim hayatında karşısına çıkan kaliteli öğretmenlerinin kendisi için büyük bir şans olarak gördüğünü söyledi. Doğru yönlendirmelerin doğru mesleği seçmede ve kişinin kendini keşfetmedeki önemine değinen Evren Karayel, mimarlık kazanmış olmasına rağmen Trakya Üniversitesi Resim Bölümünü tercih ettiğini ifade etti. Evren Karayel, hayatta gençlere tavsiye olarak ise “Kendi formüllerinizi yazmaktan çekinmeyin” dedi.

Program Prof. Dr. Uğur Türkmen konuşmasıyla devam etti. Uğur Türkmen, “Çok iyi bir bağlama çalan babanın” öğrencisi olduğunu dile getirdi. Eğitim hayatında tekrarların olduğunu, bu dönemde farklı iş tecrübelerinin olduğunu ekledi. Müzik hayatında önemli olanın öğretmen olduğuna dikkat çeken Uğur Türkmen , “ Üniversite aramayın, hoca arayın.” şeklinde öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Program Girişimci Derya Göğüsgeren ve Grafiker Süha Parmaksız’ın söyleşileriyle devam etti. Derya Göğüseren e-ticaret işine atıldığında dikiş bilgisinin olmadığını ancak bu alanda gayret ederek işi öğrendiğini dile getirdi. Tek bir şey yerine farklı donanımlarla zenginleşmenin önemine dikkat çekti. Süha Parmaksız ise Atatürk Üniversitesi gazetecilik okuduğunu ancak alan-bölüm gereği sürekli tasarımla ilgilendiğini ve bu alanda kendini geliştirdiğini belirtti. Dijital dünyada yer almak için dil bilmenin de önemine değinen Süha Parmaksız kendisine ait bir edebiyat dergisi de yayımladığını söyledi.

İŞKUR İl Müdürü Mehmet Uğur Yavuz kapanış konuşmasında katılımcılara ve müzik dinletisi yapan öğrencilere teşekkürlerini iletti. Program lise öğrencilerinin müzik ziyafetiyle sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu