Yerel

“İşimi Yönetebiliyorum Projesi” Eğitim Programı Gerçekleştirildi

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı iş birliğiyle 2019’da hayata geçirilen, 30 banka ve e-para kuruluşu tarafından desteklenen “İşimi Yönetebiliyorum Projesi” kapsamındaki yedinci eğitimi programı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası İÇDAŞ Salonu’nda düzenlendi.


Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GÜNMARSİFED) ev sahipliğinde düzenlenen programa kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle iş dünyasından temsilciler katıldı.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi İsa Tamer Çelik, burada yaptığı konuşmada, dünyada verimlilik odaklı bir üretim ve hizmet ekonomisine doğru dönüşüm olduğunu söyledi.

Türkiye’de de bu değişimi gerçekleştirecek en önemli aktörlerin ekonominin yüzde 99,8’ini oluşturan KOBİ’ler olduğunu belirten Çelik, “Dolayısıyla KOBİ’lerimizin ‘işimi yönetebiliyorum’ demesi yalnızca kendi varlıklarının sürdürülebilirliği açısından değil, ekonomik kalkınmamızın ve büyümemizin sürdürülebilirliği açısından da kritik önem taşıyor.” dedi.


Dünyanın ve Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşullara dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti:

“Böyle bir ortamda KOBİ’lerimizin finansmana sürekli erişiminin yanı sıra yüksek katma değerli üretim, rekabetçilik gücü, nitelikli insan kaynağı kapasitesi ve yüksek verimliliğe erişimi de hayati derecede önem kazandı. İşte tüm bu koşullara rağmen işini yönetebilen KOBİ’lerin hem rekabetçiliklerini koruyacaklarına hem de ülkemizin toplumsal refahına katkı sağlayacak üretim güçlerini sürdürülebilir kılacaklarına inanıyoruz. Ekonominin tüm aktörlerini de KOBİ’lerimize değer yaratmak için bu seferberliğe katılmaya davet ediyoruz.”


GÜNMARSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bekki, federasyon olarak iklim değişikliğine uyum, sanayide yeşil dönüşüm, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve sıfır karbon salımı konularını öncelikli gündem maddeleri olarak gördüklerini ifade etti.

Bununla birlikte e-ticaret, e-ihracat, metaverse ve blockchain alanlarında eğitim ve proje çalışmalarını devam ettirmeyi hedeflediklerini söyleyen Bekki, “Bu kapsamda İşimi Yönetebiliyorum Projesi’nin de Güney Marmara coğrafyası iş insanlarına önemli katkılar yapmasını diliyorum.” diye konuştu.


Çanakkale Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Semih Başaran da Çanakkale’nin yeni nesil yatırımlar açısından Türkiye’nin en önemli cazibe merkezlerinden biri haline geldiğini belirterek, “İş dünyası temsilcilerimizin İşimi Yönetebiliyorum ve benzeri programlara katılımı bu bağlamda büyük önem arz ediyor. Yeni model iş hayatına uyum anlamında önemli yetkinliklere sahip olmamız ve bu yetkinlikleri her geçen gün bir adım öteye taşıma gayreti içinde olmamız gerekiyor. Bu anlamda Çanakkale iş dünyasının şevki karşısında bizler de heyecan duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eğitim, İşimi Yönetebiliyorum Proje Direktörü Seval Kalkan’ın katılımcılara yaptığı proje sunumuyla devam etti.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Prof.Dr.Serhat Yanık katılımcılara  İşletmelerin temel Faaliyet Döngüsü ve finansmana erişim konularında bilgi aktarımında bulundu. Ardından Bella Maison Uluslar arası Satış ve İş Geliştirme Müdürü Meltem Polat Uluslar arası Ticaret ve e-ihracat konularında katılımcılara bilgiler verdi.

Programın ikinci bölümünde S 360 Strateji ve ESG Yönetimi Danışmanı Erman Fenerci tarafından Akbank katkıları ile Yeşil Dönüşümün Kobiler İçin Önem, TransferChain Kurumsal iletişim Direktörü Azade Özaltun tarafından Dijital Pazarlama konularında bilgiler verildi.

Eğitimin son bölümünde ise Finasal Sohbetler Panelinde Dardanel Şirketler grubu Başkanı Niyazi Önen, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.Recep Bildik, ESKON Enerji A.Ş. CEO, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkanı Onur Ünlü, Servo Capital Yönetim Kurulu Başkanı & TÜRKONFED Finansmana Erişim Komisyon Başkanı Kaan Kiziroğlu yer aldı.

Program ile ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen; “Dünya ikiz dönüşüm olarak da adlandırılan dijitalleşme ve yeşil dönüşüm odağında yeni bir sisteme doğru evriliyor. Ekonomik sistemi de kapsayan bu yeni düzen, çalışma hayatından iş yapma modellerine, sosyal alışkanlıklardan tüketim tercihlerine kadar neredeyse hayatın tamamını dönüştürüyor. Bu süreçte de adaptasyon yeteneği yüksek, inovasyona, katma değer yaratmaya ağırlık veren firmalar rekabet avantajı yakalıyor. Türkiye’de bu değişimi gerçekleştirecek en önemli aktörler, ekonomimizin bel kemiğini oluşturan KOBİ’lerimiz..

‘İşimi Yönetebiliyorum’ projesi kapsamında  bugün gerçekleştirilen Çanakkale eğitimi işini değer yaratarak yöneten işletmelerimizin, sadece nicelik değil niteliklerini de geliştirmeyi ve çözümün parçası olmalarına imkan sunması bakımından çok kıymetli ..

KOBİ’lerimizin kapasitelerini geliştirmek, onlara global bir vizyon kazandırmak, kentlerimizin rekabetçiliğini de artırıyor ve yerel kalkınma dinamiklerini harekete geçiriyor. Dolayısıyla KOBİ’lerimiz büyüdükçe Türkiye de büyüyor.” dedi. 

Başkan Üzen son olarak başta İşimi Yönetebiliyorum Proje Direktörü Seval Kalkan olmak üzere Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED)’e, Visa Türkiye’ye Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP’ ye Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GÜNMARSİFED)’e, Çanakkale Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ÇASİAD)’a ve emeği geçen, katkı sunan herkese çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu