Yerel

İrfan Çınar Güven Tazeledi

Biga Pomaklar Derneği’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı 28 Ocak Cumartesi günü Biga Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapıldı. Divan Kurulu Başkanlığına Bayram Erat, Katip Üyeliklere Fatih Bilgi ve Erol Hanoğlu oy birliği ile seçildiler. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu Raporları okundu ve ibra edildi. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi söz alarak kongrenin hayırlı olmasını dileyerek  seçilecek yönetime başarılar dilediler. Tek liste ile yapılan seçimlerde başkanlığa tekrar İrfan Çınar, yönetim kuruluna Fahri Tekin, Cemal Aktaş, Hayri Tulnay, Hüseyin Keçeci, Hayati Yel ve Sinan Eren seçildiler. Denetleme kuruluna Mustafa Genç, Adnan Akçe ve Emirhan Keçeci seçildiler. Başkan İrfan Çınar yaptığı konuşmada; 

“Sayın Divan Kurulu

Sayın Kaymakamım,

Sayın Belediye Başkanlarım,

Pomak Dernekleri Federasyonu Başkanımız,

Değerli Pomak Dernekleri Başkanları ve Yöneticileri,

Sivil Toplum Kuruluşları,

Oda Başkanları ve Derneklerin Değerli Yöneticileri,

Biga Dernekler Platformu Dernek Başkanlarım,

Değerli Basınımızın güzide temsilcileri,

Saygıdeğer misafirler, 

Saygıdeğer Dernek Üyelerim,

Hanımefendiler,

Beyefendiler…

Biga Pomaklar Derneğimizin 5. Olağan Genel Kurulumuza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Her şeyden önce T.C.’nin kuruluşunun 100. Yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının ruhları şad olsun. Bu güzel ülkemizin özgürlüğü için kanını akıtmış en başta Bahçeli Mehmet Çavuş ve nice isimsiz kahramanlarında ruhları şad olsun.

Güçlü bir sivil toplum için hiç kuşkusuz kültürel yapının müsait olması gerekir. Bu bağlamda demokratik, özgürlükçü, katılımcı ve girişimci bir kültürel yapının varlığı gerçek bir sivil toplum için elzemdir.

Olumlu veya olumsuz her şeyi devletten bekleyen bir devletçi kültüre sahip toplumlarda sivil toplumun gelişmesi beklenemez. Sivil toplum kuruluşlarının genel olarak demokrasiyi güçlendirdiği, demokrasinin de sivil toplumu güçlendirdiği gerçektir.

En genel tanımıyla sivil toplum kuruluşu, bireylerin ortak bakış, ortak çıkar, ortak duyarlılık ve ortak talep temelinde gönüllü olarak bir araya gelerek, devletin dışında kalan alanda, meydana getirdikleri dernek, vakıf, sivil girişim, platform ve benzerlerinden oluşan yapıları ve etkinlikleri ifade eder.

Değerli misafirler STK ile ilgili bu kısa açıklamamdan sonra Biga’mızda Sivil toplum kuruluşlarından meslek odaları, birlikler, vakıflar ve Kent Konseyi amaçları doğrultusunda sistemleri oturmuş bir şekilde çalışmaktadırlar.

STK olup bizim gibi dernekler ise; amaçları doğrultusunda faydalı projeler üreterek üyelerine ve çevrelerine katkı sağlamak üzerine kurulmuşlardır. Dernekler tamamen gönülden hizmet esasına göre kurulmuş olduklarından maddi anlamda üye aidatları dışında maddi destek bulmaları neredeyse yok denecek kadar azdır. Dernek Yöneticileri özverili çalışıp bir şeyler yapabilirlerse dernekler varlıklarını sürdürmeleri mümkündür. Destek bulamayan dernekler ya tabela derneği olarak kalmakta veya bir zaman sonra derneği kapatmak zorunda kalmaktadırlar.

Biz dernekler de kuruluşundan itibaren eğer yönetimi ve üyeleri amaçları doğrultusunda bir proje üretip çalışırlarsa, varlık gösterebilirlerse büyür, hiçbir varlık göstermeyip zamanı boşa harcarlarsa da en sonunda yok olmakla karşı karşıya kalırlar.

Derneklerin ortaklaşa projeler gerçekleştirdiği de çok nadirdir. Çünkü faaliyet konuları farklı olunca bir araya gelmeleri özel bir gayret ve çaba olmadıkça ortaklaşa veya etkili büyük projeleri gerçekleştirmeleri mümkün değildir. Ancak Biz Biga Pomaklar Derneği, Biga Dernekler Platformunun kurucu derlerinden biriyiz ve diğer derneklerle birlikte hareket etme gayreti ile de Biga için çalışmalar yapıyoruz.

Özetle; Biga Pomaklar derneği olarak, yaşadığımız ilçede üyelerimize ve çevremize karşı sorumlu hissediyoruz ve faydalı olabileceğimiz kültürel konulara dokunmak istiyoruz. Bu uğurda da çalışmalarımızı son süratle yapmaya çalışıyoruz.

Değerli misafirler. 

Bu sebeple geçmişten aldığımız bu güzelim kültürleri gelecek nesillere bir şekilde aktarmak, Onlara kültürlerin ne kadar önemli olduğunu anlatmakla mükellefiz.

Yaşar Kemal bir sözüyle şöyle diyor; ‘Ne büyük mutluluktur ki dünyamız hâlâ onbinlerce çiçekli bir kültür bahçesidir. Her kültürün bir rengi, bir kokusu vardır..’

Dernek olarak 2014 yılından beri yoğun bir şekilde her mecrada Kültürümüzü yaşatmaya ve tanıtmaya çalışıyoruz. Düzenlediğimiz Sempozyumlarla, katılım sağladığımız fuarlar ve festivaller ile katıldığımız TV Programları ile kültürümüzü tanıtmak için olabilecek her ortamda var olmaya gayret ediyoruz.

Biz Biga Pomaklar Derneği olarak 2012 yılından bugüne, bir destinasyon çalışması ile Biga nın turizm pastasından gerekli payını alacağına inanıyoruz. Derneğimizin Işıkeli Pomak Kültür Evi projesiyle Destinasyon çalışmalarının bir kolu, bir ayağı olacağımızı, Bu vesileyle Işıkeli köyündeki Kültür evi ile sadece Pomak kültürüne değil tüm kültürlere hizmet verebileceğimizi , eko turizm ile hem köylerimizi hem de Biga yı tüm dünyaya tanıtarak Biga ya gerekli olan turizm akışının sağlanmasında aktif rol alacağımıza inanıyoruz.

Nitekim 2017 yılında başvurduğumuz TANAP projesiyle Biga Işıkeli köyündeki Pomak Kültür Evi projesini tamamladık.

Biga Pomaklar Derneği olarak sadece Biga içinde değil Türkiye’de bulunan tüm Pomak yerleşim yerlerini ziyaret ediyor, Federasyona bağlı derneklerimizle de yapılan tüm toplantılara katılmaya özen gösteriyoruz. Bugün oluşacak Yönetim kadromuzun yenilenmiş hali ile de daha verimli ve daha üretken bir yapıyla hedeflerimize koşacağımıza inanıyoruz.

Bizler STK olarak güçlü yapımızla, üretken çalışmalarımızla ülkemize ve devletimize daha faydalı olacağımıza yürekten inanan bir kültür derneğiyiz.

Saygıdeğer Misafirler sözlerimi T.C.mizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün şu sözleri ile sonlandırmak istiyorum. ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin temeIi küItürdür. Tarihe göz atıldığında milli kültüre sahip halkların her türlü zorluğa karşı varlıklarını korudukları görülecektir.’

Değerli misafirler…

Genel Kurulumuzun hayırlı olmasını diliyor, katılan tüm misafirlerimize ekibim adına saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.”dedi. Kongre sonunda keşkek ikramı yapıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu