Yerel

“İnsan Onuruna Yaraşır Bir Geçimi Sağlamalıdır”

TÜRK-İŞ,  HAK-İŞ ve DİSK ortak basın açıklaması düzenlediler. TÜRK-İŞ Çanakkale İl Temsilcisi Türk Metal Sendikası Biga 1 Nolu Şube Başkanı Osman Akkurt 3 işçi konfederasyonunun ortak basın açıklamasını yaptı.

Asgari Ücretle İlgili Talebimizin Arkasındayız: “İnsan Onuruna Yaraşır Bir Geçimi Sağlamalıdır”

Açıklamaları ise şöyle ”TÜRK-İŞ, HAK-iş ve DISK Genel Başkanları 25 Aralık 2020 Cuma Günü TÜRK-İŞ Genel Merkezinde bir araya gelerek asgari ücret konusundaki gelişmeleri değerlendirmiş ve aşağıdaki ortak açıklamanın yapılmasını kararlaştırmışlardır:

Değerli basın mensupları, Değerli emekçi kardeşlerim…

“İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi ve belirlenecek bu ücretin 3.000 TL’nin altında olmaması milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebidir.

İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. (-40 yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir.

Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir. İnsan onuruna yakışır olmalıdır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumu’nca “Bekar bir işçi için” hesaplanan” yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2.792 TL’dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır.

Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline aylık net 3.000 TL’nin geçmesi sağlanmalıdır.

Değerli basın mensupları, Değerli emekçi kardeşlerim…

Asgari ücret Tespit Komisyonu’nda belirleyici olan Hükümetin tutumudur.

Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi Hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir.

İşçi temsilcileri “İnsan onuruna yakışır” bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için Komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç işçi Konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları “İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret” belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ergün Atalay TÜRK-İŞ Genel Başkanı     

Mahmut Arslan HAK-İŞ Genel Başkanı

Arzu Çerkezoğlu DISK Genel Başkanı”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu