Yerel

İlk Toplantı Parion Antik Kenti’nde Yapıldı

Biga Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Ergün Erkap başkanlığında Kemer Köyü’nde çalışmaları sürdürülen Parion Antik Kenti’nde bulunan Odeion’da toplandı.

Parion Antik Kenti Kazı Alan Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş toplantıya ev sahipliği yaparken, Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği Kültür Sanat ve Turizm Komitesi Baş Danışmanı Cihan Müşterioğlu, Biga Meslek Yüksek Okulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Mustafa Dündar, Cumhurbaşkanlığı Devlet Korosu Sanatçısı, Haliç Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi, TRT Program Yapımcısı Dr. Ayhan Sarı, Biga Kemer Köyü Muhtarı Serhat Çalışkan, Antik Kent Kazı Ekibi ve misafirlerin katılımı ile gerçekleşen toplantıda görev dağılımları ve çalışma grupları gündeme alındı.

Metin Sarıkaya Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı olurken, Mehmet Demircan ve Zeki Sarı Saymanlık görevini üstlendiler.

Biga Kent Konseyi Kurucu Üyeleri arasında yer alan ve iki dönem başkanlık yapan Metin Tatlı, Yürütme Kurulu’nun aldığı karar ile Biga Kent Konseyi Onursal Başkanı oldu.

Toplantı’da açıklama yapan Ergün Erkap şöyle konuştu; “İlk toplantımızı Parion Antik Kentimizde gerçekleştiriyoruz. Bunu yapmak istememizdeki en büyük neden Biga tarihinin akışını değiştiren Parion Antik Kenti’nin önemini gerçekleştireceğimiz çalışmalarda atacağımız her adım ile vurgulamak burası çok büyük bir değer, uluslararası vizyonda adından sıkça söz ettiren bir yapı bizde bu önemli değere kendi adımıza katkıda bulunmak için Kazı Alan Başkanımız Prof. Dr. Vedat Keleş ile görüştük ve kendileri sağ olsunlar bizleri kırmayıp bu olanağı sağladılar. Önümüzdeki süreçte tüm paydaşlarımız ile gerekli görüşmeleri sürdürerek bölgemiz turizmine kalıcı olarak kazandırmak adına elimizden gelen çabayı göstereceğiz.

Kent Konseyi, Biga’nın sivil toplum temsilcilerini buluşturan bir yapıdır. Bu bizim için büyük bir avantaj, bu avantajı olumlu şekilde kullanarak, Parion Antik Kentini, Mehmetçiğimizin isim babası olan Bigalı Mehmet Çavuşu, Nilüfer Gölünü, Türk Sanat tarihine büyük değerler katan Biga Türkülerini, Dünya tarihinin büyük komutanları arasında yer alan Makedonyalı Büyük İskenderi, gelecek nesillere kalıcı olarak aktarmak için önümüzdeki dönemde gerekli çalışmaları hayırlısı ile yapacağız.

Bu çalışmaları gerçekleştirirken, Kent Konseyimize yıllarca emek vermiş önceki dönem başkanımız Metin Tatlı’nın desteği her zaman bizimle, bunun bilincindeyiz.

Yürütme Kurulumuz ile yaptığımız görüşmeler sonucunda kendisine Onursal Başkanlık teklif ettik, bizleri kırmayıp kabul ettiği için kendisini hürmetlerimi sunuyorum. Biga’mız için birlik birçok çalışmaya imza atacağız.

Bugün burada aldığımız kararların Biga’mıza ve Konseyimize hayırlı olmasını diliyorum.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu