EğitimYerel

“Hiçbir Kur Farkı Çocuklarımızın Geleceğinden Daha Önemli Değildir”

EĞİTİM-İŞ Sendikası Biga İlçe Temsilciliği 2 yıl önce Biga ve Köylerinde yıkılan okullar ile ilgili basın açıklamasında bulundular. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bildiğiniz üzere neredeyse 2 yıl önce Biga ilçesinde ve köylerde 14 okul ve öğretmenevi depreme dayanaksız olduğu gerekçesi ile yıkıldı. Bu tabii ki de yerinde bir hareketti. Fakat geçen süre boyunca okul binalarının yapımlarında neredeyse hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

Yıkılan okullar öğrencilerimizden velilerimize, öğretmenlerden minibüs şoförlerimize, kantin çalışanlarından yardımcı personellere kadar herkesin hayatını olumsuz etkilemiştir ve etkilemeye devam etmektedir.

7500 civarında öğrencinin direk olarak etkilendiği bu durum 450’ye yakın idareci ve öğretmenin yaşam standartlarını ve kuşkusuz başarılarını etkilemektedir. Bir de aileleri düşünürseniz sabahın kör saatinde okula giden çocukları olan aileler olduğu gibi akşamın geç saatlerinde okuldan gelen çocuğu olan ailelerde vardır. Aile fertlerini de eklediğiniz bu durumun Biga’nın neredeyse tamamının hayatını direk olarak etkilediğini fark etmemek mümkün değildir.

Birçok okulumuzun yapımı için herhangi bir işlem yapılmadığını bildiğimiz gibi başlamış olan bazı çalışmaların ise özellikle kur farkı nedeniyle durduğunu bilmekteyiz. Özellikle yaşanan pandemi sürecinde uzaktan eğitim yapılırken okulların yapılmamış olması ele geçmiş çok önemli bir fırsatın tepilmesine neden olmuştur. Ekonomik olumsuzlukların çocuklarımızın geleceğini çalmasına bir an önce son verilmelidir. Hiçbir kur farkı çocuklarımızın geleceğinden daha önemli değildir.

Çocuklarımızı ve ailelerini, eğitim emekçilerini ve neredeyse tüm Biga Halkını olumsuz etkileyen bu durumun bir an önce sonlandırılmasını ve yıkılan okulların yerine modern eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak öğrencilerimizin geleceğini inşa edecek ve eğitim emekçilerinin çalışma standartlarını arttıracak şekilde bir an önce yapılması gerekliliğini bildiririz.

Biga’nın şu an en büyük problemlerinden olan okulsuzluk sorununun çözümünde zaten çok geç kalındığının farkındayız. Umarız ki daha da geç kalınmaz ve bir an önce yıkılan okulların hepsi yeniden yapılır.

Özellikle Biga Kaymakamlığı’ndan okulların yapımları hakkında halkımızı aydınlatacak bilgilerin açıklanmasını beklemekteyiz.

EĞİTİM-İŞ sendikası olarak dün olduğu gibi bugünde açıkça çocuklarımızın geleceğini savunan tarafta olduğumuzu belirterek tüm sorumluları bir an önce bu sorun için daha ciddi adımlar atmaya davet diyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu