Röportaj

Her Hafta Bir Başkan


CHP Gençlik Kolları Başkanı Burak YıldırımBize kendinizi tanıtır mısınız?

Gümüşçay doğumluyum. Babam Biga’nın sayılı esnaflarındandır. İlkokulu Gümüşçay’da okudum, liseyi Biga’nın Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinde okudum. Üniversiteyi de Gaziantep Üniversitesinde Tarih öğretmenliği olarak okudum. Üniversiteden geldikten sonra burada Rent a car işletmesini açtım. Öğretmenliğimi daha tam olarak yapmadım. Yüksek Lisans yapıyorum, birde Gümüşçay’da bir restorantım var. İki şirkette kendime ait.

CHP Gençlik Kollarıyla yolunuz nasıl kesişti, nasıl karar verdiniz?
Ben ilk olarak 2012 yılında üye oldum. O zaman herkes korkardı üye olmak için. 18 yaşında daha lisem yeni bitmişti. CHP Gençlik Kolları Başkanlığı yaptım ama resmi olarak yapmadım. 2012 yılında geldim, davet edildim. Eski gençlik kolları başkanı Ercan bey vardı o davet etti. 6 – 7 Aylık bir görev sürecim oldu. Şuan mevcut üyelerin 100 – 150 kişilik üye portfolyomuz var, 15 – 20 tanesi benim zamanımda yapılan üyeler, hatta benim zamanımda yapılan üyelerin bazıları Gençlik Kolları Başkanlığı da yaptı.2012 yılında yollarım kesişti. Daha sonra üniversiteye gittiğimde Gaziantep Üniversitesinin CHP sorumlusuydum. Yaklaşık 200 – 300 kişilik guruba hakimdim. Oradaki yerel seçimlere katıldım. Buraya geldiğim zamanda Gümüşçay’daki  Belediye seçimlerine ve Biga’daki Belediye seçimlerine katıldım.

CHP Gençlik Kolları Başkanlığı yapıyorsunuz. Gençleri temsil etmenin omuzlarınıza bir yük olmalı. Bu yükle nasıl başa çıkıyorsunuz?
Türkiye şartlarında gerçekten gençler artık siyasete korkarak geliyor. İş bulamam, yarın öbür gün memur olursam bunlar karşıma çıkar. Biz gençlere ulaşmakta diyoruz ki illa üye olmanıza gerek yok gönülden destek verseniz yeter. Şuan mesela Gençlik Kolları örgütünde çalışanların çoğu üye değil. Üye bazında sürekli üye olmazsan bu partiye giremezsin gibi bir baskımız yok omuzlarımızdaki yük şuan ki eğitim sisteminin rezalet bir seviyede olması, yani artık geleceğini kimse göremiyor. Ekonominin kötü olması. 17, 18 Yaşındaki gençler bize gelip dertlerini anlatıyorlar. Biz bu dertlere nasıl çare oluruz, tabî ki bizde bitmiyor bunu genele yayarsan parti politikası olması gerekiyor ve partimizde gençlere önem verdiğini düşünüyorum. Yani Gençlik Kolları Genel Başkanlığı olan bir parti ve aktif olarak çalışan bir parti. Biz gençlerin hiçbirini kapı dışarı etmedik her zaman kapımız açıktı. Biga Belediye Başkanımızda zaten gençlere gereken önemi gösteriyor. Etkinlikler olsun başka bir şey olsun ama dediğim gibi gençlerin yanında olmamız gerekiyor çünkü eğitim sisteminin ekonomik olarak gençler artık geleceğini göremiyor. Bu parti politikası olması gerektiğini düşünüyorum. Ben Biga’da her zaman gençlere kapımı açık bırakıyorum.

CHP Gençlik Kollarının görevini yerine getirdiğinizi düşünüyor musunuz?  Ya da eksiklerinizin olduğunu düşünüyor musunuz?
Eksik olarak en çok maddiyatta sıkıntımız var. Bir etkinlik yapmak biraz maliyetli oluyor. Ben göreve geldiğimden beri CHP’den şu zamana kadar bir para talep etmedim yani arkadaşlar arasında bir imece usulü para toplayıp etkinliklerimizi öyle yaptık. Yani çok büyük etkinlikler değildi maliyet gerektiren yine oturduğun zaman çayını kahveni içiyorsun, bayrağın oluyor, broşürün oluyor bunlar zor şeyler süreklide İlçe Başkanımızı arayıp bize para ver biz etkinlik yapacağız demedik ve göreve geldiğimden beride hiçbir zaman maddi bir yardım almadım ama Gençlik Kollarında aktif çalıştığımı düşünüyorum.

CHP de siyaset yapmak zordur. Siz gençler olarak partide nasıl siyaset yapıyorsunuz.  parti içinde gençlere verilen önem sizi tatmin ediyor mu?
Seçimden önceki süreçte biraz zorlanıyorduk ama seçimden sonra özellikle Biga’da Atilla Diren İlçe Başkanı olduğu zaman gençlerin daha bir istekli olduğunu gördüm. Herkesle uyum sağlayabilen biri. Konuştuğun zaman Başkan ya da Başkan Yardımcısı ötesinde abi kardeş rolünde oluyorsun samimi sohbetin oluyor. Siyaset yapmak zor çünkü farklı görüşlerin olduğu bir parti, yani AK Parti gibi ya da MHP gibi tek bir görüş hakim değil. Herkesin bir fikri var ve bu fikirleri tek tek dinlemek zorundasın kesinlikle kavga veya gürültü değil de düşünebilen insanların partisi olduğu için CHP ve eğitimli insanların daha çok yöneldiği bir parti olduğu için CHP de siyaset yapmak bu yüzden zor, ama biz bundan memnunuz. Çünkü farklı bir ses olmazsa parti düz bir parti olur yani bir fabrikadan çıkmış parti olur.

Biga’da CHP Gençlik örgütü olarak ne gibi  faaliyetlerde bulunuyorsunuz?
CHP Gençlik örgütü olarak kısa bir süre önce şeker fabrikaları kapatılmasın diye bir kampanya başlatmıştık, imza kampanyası. 6000 – 7000 imzaya ulaştı. Halkımız çok iyi destek verdi. Göreve geldiğimizde zaten seçimle boğuştuk. Haziranda seçimle boğuştuk ramazan da birde o sıcaklarda seçimle boğuştuk broşür dağıtımı yaptık. Daha da etkinliklerimizi yapamadık. Zaten Belediyemiz iyi çalıştığı için biz sadece Gençlik Kolları olarak kendimize etkinlik yaptık yani Ankara gezisi yaptık, Çanakkale’ye gezi yaptık, toplantılara katıldık. Zaten belli bir süreçten geldik daha 9 – 10 aylık bir yönetimimiz var o yüzden şuan faaliyetlerimiz sadece Belediyeyi kazanmak amaçlı olacak ve 15 eylül’den sonra başlıyoruz. Kahve kahve gezmeye, köy köy gezmeye başlayacağız.

Genel siyasette ana muhalefet partisi olsanız da Biga’da iktidar partisinin gençlik kolları yönetimini oluşturuyorsunuz. Biga’da neyi değiştirdiniz? Yani Biga’ya bakıp, genelde de partinize oy verilebilir mi? Neden verilir?
Ben 26 yaşındayım. Çocukluğumu bir kenara bırakırsak 17 – 18 senedir Biga’ya aktif olarak geliyorum gidiyorum ve Bigalıyım. Biga’da eskiden herkes iyi bilir çarşıda kaldırım yoktu. 10 senelik bir AK Parti iktidarı vardı Biga’da. Beyefendi kaldırım yapmayı unuttu Biga’da. Arabalar kaldırım üstündeydi yani istiklal caddesi olsun çan caddesi olsun herkes bunu biliyordu. İkinci olarak Şehir Parkını yaptı. Yani Şehir Parkı şuan Türkiye de çok yer gezdim aynı tabirde bir Eskişehir de gördüm, bir Çanakkale’de gördüm, birde Biga’da gördüm yani insanların nefes alabileceği, insanların huzurla oturup çocuğunun eğlenmesini izleyip çayını yudumlayabileceği bir yer. Üçüncü olarak Belediye Başkanımız biz ada mahallesinden geçerken arabanın altını bırakıyorduk, tamponlarını bırakıyorduk yani ayağım kadar çukurlar vardı Belediye Başkanımız sağ olsun bütün ara yolları dahil olmak üzere bütün yollarımızı düzeltti. Kapalı otoparkımızı yaptı. Bundan önceki Belediye Başkanının hatası olan ya da yanlış yapılan Pazar yerinin yıkılmasından sonra pazarcıları ücretsiz olarak tekrar yerlerini geri verdi ve Pazar yerini yaptı hiçbir ücret talep etmeden. AVM’nin olduğu yerleri düzenledi, AVM’nin olduğu caddeleri düzenledi. Yani yaşanabilecek bir Biga bıraktı ve bu projelerle devam ediyor. Biz seçilmesi için halkımızdan oy isteyeceğiz tabiî ki bu projeleri sunarak isteyeceğiz. Genel siyasetten uzak biz yaptıklarımızla konuşuyoruz, Yapmadıklarımızla değil.

Gençlerin siyasetteki rollerini nasıl yorumluyorsunuz? Sizce aktifler mi?
Türkiye’de aktif değil gençlik, siyasette. Şu yüzden aktif değil, bu sadece AK Parti değil de yani baktığınız zaman bir milletvekiline baktığınız zaman genç milletvekili göremezsiniz. Aslında çok cevherler var Türkiye’de ama maalesef hiçbir siyasi parti bunu kullanmıyor. Yani sürekli eleştirmek yerine artık irdeleyebilen bir gençlik var Türkiye’de. Araştırabilen bir gençlik var. Ama bu bir parti tarafından kullanılmıyor gençlik, anca 30 – 40 yaşına geldiğin zaman bir Milletvekilliğini oynayabiliyorsun ya da Belediye Başkanlığı isteyebiliyorsun, İl Genel Meclis Üyeliği isteyebiliyorsun. Yani bir yaşlı kadro var ve bu Türkiye’de Genel siyasette gençlerin siyasette önemli olmasını engelliyor. Bizde bunu yıkmak için çalışıyoruz Partimiz gençleşmeye çalışıyor ve tek kota olan Cumhuriyet Halk Partisi % 10’luk bir kotası var. 10 kişiden biri genç olacak CHP’de Yöneticilerden de İl Genel Meclis Üyesinde de Vekillerden de gençliği önem veren bir parti olduğumuzu düşünüyorum. Ama tabi ki yeterli değil.

Size Göre CHP’nin Vizyonu ve Misyonu Nedir?
Cumhuriyet Halk Partisi kurucu iradedir, kurucu irade olduğu için yani baktığınız zaman hiçbir zaman yolsuzluklarla hukuksuzluklarla anılmaz Cumhuriyet Halk Partisi. Vizyon sahibi olmasının nedeni Mustafa Kemal Atatürk’ten kaynaklanıyor, Atatürk bu Partiyi kurduğu zaman ön sözünü Nutuk olarak yazmıştır ve bunu Cumhuriyet Halk Partisi Kongresinde de söylemiştim. Mustafa Kemal Atatürk’ün bunu söylemesinden sonra çağa tabi ki ayak uyduruyordur şuan CHP ama misyonunu tam olarak belirleyemediğini düşünüyorum şuan ki yönetim olarak biz halk olarak CHP’nin misyonunun farkındayız.

Sizin ve Partinizin Kişisel olarak Hedefleri Nelerdir?
Ben Halkın yanındayım yani bulunduğu konumdan oturduğum yerden dolayı çiftçi ve köylüyle hatta bende köylü çocuğuyum çiftçiyle köylüyle iç içeyim. Onların dertlerini çok iyi biliyorum. Ben Cumhuriyet Halk Partisinin bir üyesiyim ama iktidarın değil. Ana muhalefet olmamıza rağmen yine de insanlar derdini bana anlatıyor keşke iktidar partisi olsam bu çiftçinin köylünün dertlerine ya da bir işçinin derdine çare olabilsem, ama maalesef değilim.

Cumhuriyet Halk Partisinin Yenilenme İhtiyacı Var mı sizce?
Tüm kadronun yenilenmeye ihtiyacı var halkı itham eden kadronun gelmesini düşünüyorum. Popülist insanlardan ziyade mesela CHP’de bir tarihçi yok sürekli konuşuyoruz ve bunu eksiklik olarak söylüyorum eleştirel bazlı kötü bir şey değil Genel Başkanın Cumhuriyet Halk Partisi Üyelerini taktiridir bu. Bütün gün Türkiye’de geveze tartışmalar çıkıyor Atatürk’ü kötüleyen Türkiye Cumhuriyetini kötüleyen artık yıkıldı diyen bunlara cevap verecek tarihçi bir vekil yok kulaktan dolma bilgilerle cevap veriyoruz aslında çok yanlış tarih cahili insanlarla gerçekten olmaz tam donanımlı olması gerekiyor Milletvekillerimizin. Şimdi bizim tarımdan sorumlu başkan yardımcımız hayatı boyunca toprağa eli değmemiş. Şimdi AK Parti gibi bizim yanlışımız, bu AK Parti bir bakan atıyor tarım bakanı adam bir şekil. Cumhuriyet Halk Partisinde bu ön seçim yapılmadığı için biraz sıkıntı oldu yani örgütlerde sıkıntı oldu bazı partilere oy kayması oldu Muharrem İnce’nin aldığı oyla CHP’yi kıyaslarsak aslında uçurum oluştu bu yüzden oluştuğunu düşünüyorum. Zaten biz görüşlerimizi İl Yönetimine falan hepsini belirttik uyar uymaz onların bileceği iş biz halkın nabzını tutarak biz her zaman için Cumhuriyet Halk Partisi için çalışıyoruz bizler halkın askeriyiz. Halkın tek kurtuluş yolunun Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu düşünüyorum.

Biga’da AK Parti de Gençlik Kollarında değişim yaşandı ve değişim sonrası bir hareketlenme görüyoruz. Bir sürü etkinlik yapılıyor. AK Parti Gençlik Kollarıyla CHP Gençlik Kollarının arası nasıl?
Engin benim 1 seneden beri arkadaşımdır, onlarında gençliğe önem verdiğini düşünüyorum. İlçe Başkanları sürekli belediyede iyi yapılan şeyleri engellemekle meşgul olduğu için Biga’da iktidar olma şansının olduğunu düşünmüyorum. Ama Engin onun aksine iyi bir insandır yani inşallah iyi yerlerde görmek isterim ve sinema işini sormuştunuz şimdi onlar anca köylerde film izletir köylüye gidip’te ben saman şu fiyat, bulgur şu fiyat gidipte ellerini sıkacak halleri yok. Yani bu 2. Dünya Savaşından beri film insanları uyutmak içindir onlarda iyi beceriyor bu işi çünkü köylünün şuan köylü kan ağlıyor yani geçen sene aldıkları gübre 60 lirayken şimdi 130 lira olmuş keşke AK Parti Gençlik Kolları bunun protestosunu yapsa yada o insanların yanında olsa yani mazot geçen sene 405 lirayken şimdi 7 lira olmuş keşke AK Parti Gençlik Kolları bunlara yönelse biz zaten hep söylüyoruz, her millet kendi hak ettiği şekilde yönetilir gerçekten Türkiye bunu hak etmiyor film izletmekle köylünün yanında olunacağını düşünmüyorum. Ben popülist değilim ben sürekli yaptığım etkinlikleri fotoğraf olarak göstermiyorum yani sıktığım elleri sürekli fotoğraf olarak göstermiyorum. Biz yönetimce hareket ediyoruz bizim kendi başımıza hareket etmemiz gibi bir şansımız yok biz izinler çerçevesinde hareket ediyoruz dediğim gibi 15 Eylülden sonra CHP Gençlik Kollarını mahalle mahalle her hafta toplantılarda herkes görecek şuan bunun projesini çizdim. Bu hafta içi toplantımızı yapacağız ve mesela bir hafta Çiçeklidede Kahvesinde gençlerle görüşeceğim, bir hafta kavaklıkta görüşeceğim gençlere yaptığımız projeleri anlatacağız. Ama ben gidipte Yolindi de film izletip insanları uyutamam ben gidersem direkt sizin buğdayınız bu paraya alınıyor aslında bunun fiyatı şu bu işte yanlışlık var deyip anlatırım halkın yanında dururum yani.

Son olarak Bigalılara Söylemek istediğiniz Bir şey Var mı?
Bigalılar eğer  tekrar AK Partiyi seçerse ve AK Parti Biga’da iktidar olursa geçmişi unutmasınlar derim çünkü geçmişte Biga’da böyle bir etkinlik yoktu şuan Biga’da nefes alınacak yer,  gitsinler nefes alınacak yerleri kim yaptı ona baksınlar. Ve Başkanımıza sahip çıkıp oy versinler diye düşünüyorum. Çünkü Başkanımızın yapacak daha çok işi var 1, 2, 3 dönem eğer başkanımız kalırsa Biga’yı Eskişehirden farksız yapacağını düşünmüyorum yani aynı Eskişehir gibi yapacağını düşünüyorum.Biga Çarşamba Postası Gazetesine bu değerli vaktini bizlere ayırdığı için çok teşekkür ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu