Yerel

Güçlü Kadın Kooperatifleri İle Türkiye Güçleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinesinde yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na (GMKA) sunularak başarılı olan “Güçlü Kadın Kooperatifleri Güçlenen Türkiye” isimli proje için imzalar atıldı.

İmza töreni Çanakkale Biga Kaymakamlığında; Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç ile GMKA uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirildi. Biga Kaymakamlığının sunarak destek almaya hak kazanan projede; Biga Belediyesi, Gümüşçay Belediyesi, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, S.S. Biga Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi, İŞKUR ve Köylere Hizmet Götürme Birliği ortak olarak yer alıyor.

Üreten Kadınlar Tüm Ülkede Rol Model Olacak

Proje kapsamında Biga’da kurulan kooperatifin kırsaldaki sosyal yardım vasıtasıyla hayatları sürdüren kadınların dahil edilerek bütün Biga köyleri ve merkezdeki üretimi profesyonel bir yapı altında pazarlama süreçlerinin; organize edilmesi, üreten kadın iş gücünün alanlarında uzmanlaşarak tüm ülkemizde bir rol model oluşturması, Biga’nın marka değerinin ve görünürlüğünün arttırılması, kooperatif ürün bazında markalaşması, Biga genelinde dezavantajlı kadın istihdamı ve girişimciliğinin artırılarak üretilen ürünlerin ulusal ve uluslararası pazara ulaşılabilirliğinin sağlanması hedefleniyor.

Dezavantajlı 50 Kadın İstihdama Katılacak

Kooperatifin üretim kapasitesinin artması ile yeni üyelerin alınması ve kooperatifin gelecek kooperatiflere bir platform işlevi görmesi sağlanarak güç birliği vizyonunun gelişimi sağlanacak. Biga’da kurulu Biga Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi üyelerinin yanı sıra köylerde yaşayan dezavantajlı kadınlara yönelik; arıcılık ürünleri, el sanatları üretimi, süt ürünleri ve unlu mamulleri eğitimleri sağlanarak üretime katılımlarının sağlanması planlanıyor. Proje sayesinde en az 50 kadının kooperatif vasıtasıyla üretime dahil olmaları sağlanacak.

Süresi 18 ay olarak belirlenen projede yaklaşık 1.487.582 TL. proje bütçesinin 1.264.445 TL’si GMKA tarafından desteklenecek.   

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu