EğitimYaşam

“En İyi Uyum Farklılıktır”

Halkla İlişkiler öğrencileri Albinizm Farkındalık Projesi gerçekleştirdi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencilerinin ‘En İyi Uyum Farklılıktır’ Ay Işığı sosyal sorumluluk projesi kapsamında Halkla İlişkiler ve Tanıtım programı öğrencileri toplumda Albinizm hakkında farkındalık yaratmak ve bilinçlendirme amacıyla Albinizm Derneği katılımcıları ile Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda panel düzenledi. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında farkındalığın Çanakkalelilere de duyurulması amacıyla konser düzenlendi.

ÇOMÜ Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri; İlayda Yegen, Zeynep Yaren Yıldırım, Tuğçe Semerci, Aleyna Yıldız, Mervenur Demirbağ Albinizm’e farkındalık yaratmak amacıyla 17 Mayıs gününde ‘En İyi Uyum Farklılıktır’ projesini gerçekleştirdi. Proje kapsamında Albinizm Derneği Başkanı Serkan Özorman ve Albinizm Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden Asuman Şule Arapoğlu ile iletişime geçen öğrenciler toplumda farkındalık yaratmak amacıyla oluşturdukları projede Albinizm Derneği yönetimini Çanakkale’ye davet ettiler.

Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen panelde Albinizm ile ilgili bilgi veren Serkan Özorman, Albinizmin bulaşıcı bir hastalık olmadığını kalıtımsal bir hastalık olduğunu ifade etti. Albinizmli bireylerin beyaz tenli ve saçları nedeniyle toplumda dışlanmaması gerektiğini ifade eden Serkan Özorman “Biz pandemi nedeniyle uzun zamandır böyle bir etkinliğe katılmamıştık. Değerli hocalarım ve sevgili öğrencilere çok teşekkür ederim. Pandemi sonrasında ilk etkinliğimiz oldu. Gerçekten çok güzel bir kitle karşılaştık. Sizin karşınızda çok heyecanlıyım ve böyle bir kitleye hitap etmekten dolayı gerçekten çok mutluyum. İnsanlar,hayvanlar,bitkiler,tüm canlılarda Albinizm görülme olasılığı vardır. Dünyaya baktığımızda Albinizm 17 binde bir görülme özelliğine sahip bu veri Albinizmin nadir hastalıklar kapsamı içerisinde bulunduğunu gösteriyor.” İfadelerini kullandı.

En İyi Uyum Farklılıktır sosyal sorumluluk projesi, Öğr.Gör.Seçil Düztepe ve Öğr.Gör.Onur Bayram’ın yürüttüğü Halkla İlişkiler Uygulamaları ve Örnek Olaylar dersi ile Araştırma Projesi dersi kapsamında hazırlandı. Çanakkale’deki kurum ve kuruluşlar ile esnaflardan yoğun ilgi ve destek gören panel sonrası, katılımcılara çiçek ve teşekkür belgesi takdim edildi. Günün hatırasına fotoğraf çekilmesi ile sona eren panelin ardından öğrencilerin sponsor destekleriyle düzenledikleri kokteyl gerçekleştirildi. Kokteylde Albinizmli bireyler ile panele katılanlar sohbet etti.

Orman Bölge Müdürlüğünün projeye bağışladığı fidanlar, kokteyl sonunda katılımcı öğrenci ve panelistlere hediye edildi. Etkinliğin panele katılanların yanı sıra daha geniş kitlelere duyurulması amacıyla Çanakkale 17Burda Alışveriş Merkezi’nde Albinizm Farkındalık konseri düzenlendi. ÇOMÜ Müzik Performans Topluluğu’nun sahne aldığı konserde, alışveriş yapan insanlara Albinizm ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Müzik ve eğlence ile sona eren Albinizm etkinliğine alışveriş merkezindeki insanlar büyük ilgi gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu