Erdem KARANYazarlarımız

Ekonomi Petrol Yerine Bor   

          Değerli okuyucular; uzun süre ara verdiğim ekonomi makalelerine  son dönemlerdeki ekonomik sorunlar nedeniyle tekrar birkaç bahis açmak istiyorum.

        Dünya petrol fiyatlarının yükselmesi sebebiyle ülkemizde motorin fiyatları aşırı şekilde yükseldi. Bizim ülkemiz petrol zengini bir yer olmasına rağmen petrolü gereğince çıkaramıyoruz. Aslında petrolden de daha verimli bir yakıt üretme şansımız var.

          Nasıl 20. yüzyılın en önemli madeni petrol ise, 21. yüzyılın en önemli madeni Bordur. Bora hidrojen emdirerek yapılan bor-hidrür yüzyılımızın yakıtıdır. Hidrojeni, sadece bor emebiliyor. 10-15 yıl önce bor-hidrür ile çalışan araçlar yapılmasına rağmen bu madenin Dünya rezervinin %65’i Türkiye’de olduğu için bu araçları piyasaya sürülmesi sürekli engelleniyor. Bor madenimizin işlenmemiş değeri 15 trilyon Dolar, işlenmiş değeri 100 trilyon dolardır. Sadece yakıt değil birçok sanayi dalında kullanılan bir madendir.

       Bor-hidrür konusuna kimsenin pek sıcak bakmadığını görüyoruz. Neden acaba? Bu bizim imkanımız. Sadece bizim ülkemize Allah-û Teala’nın bahşettiği bir nimet. Bu nimeti değerlendirdiğimiz gün, başka insanlardan, başka ülkelerden yardım almamız gerekmeyecek. Petrol ithal etmemiz gerekmeyecek. Bütün taşıtlarımızı bor-hidrüre dayalı olarak üreteceğiz ve sadece borun hidrojenle birleştirilmesi, bor-hidrürün oluşturulması önümüzdeki hedef. Bunu gerçekleştirdiğimiz ve arabalarımıza, trenlerimize, bütün nakil vasıtalarımıza tatbik ettiğimiz gün bu meseleyi kökünden çözeriz. Türkiye mutlaka bor hidrürü kullanarak, ülkesini borla çalışan arabalarla donatmalıdır. Türkiye kendi arabasını kendi imal edecek olan bir kapasiteye mutlaka gelmelidir. Çok şükür TOGG aracımız artık üretiliyor.  İşte bu arabaları artık bor hidrürle çalışan bir duruma getirmeliyiz. Türkiye bunu yaptığı an bir çok ekonomik sorununu da halletmiş olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu