Yerel

Doğan, XIII.Büyükelçiler Konferansı’na Katıldı

Ankara’da 11 Ağustos 2022 Perşembe günü gerçekleştirilen XIII. Büyükelçiler Konferansı’na Biga TSO Başkanı Şadan Doğan da katıldı.

13.Büyükelçiler Konferansı kapsamında düzenlenen “İş Dünyası ile Öğle Yemeği” etkinliğinde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bugün artık Büyükelçilerin iş dünyasının sorunlarını, işini çözebilmek adına kapılarını açtıklarını ve katkı verdiklerini ifade etti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ev sahipliğinde Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleştirilen “İş Dünyası İle Öğle Yemeği”ne katıldı. Etkinlikte ayrıca; Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Mustafa Gültepe, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ve iş dünyasından temsilciler yer aldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında, TOBB olarak Türkiye’nin her sektörünü yerli ve yabancı tüm şirketlerini küçük ve büyük firmaların tamamını temsil eden Türk iş dünyasının çatı örgütü olduklarını belirterek, “Bu nedenle sadece yurt içinde değil, yurt dışında da aktif şekilde çalışıyoruz. Atlantik ile Pasifik arasındaki iş örgütlerinin hepsinin yönetimindeyiz. Yani dünya genelinde iş camialarıyla networkler kurmuş durumdayız. Bu sayede girişimcilerimizin dışa açılma sürecine destek veriyor, işletmelerimizin ihracata ve küresel yatırımlara yönelmelerini sağlıyoruz. Yurt içindeyse iş ve yatırım ortamını iyileştiren faaliyetlerde, mesleki eğitimde, lojistikte, KOBİ’lerin finansmana erişiminde öncü rol oynuyoruz. Girişimciliğin özendirilmesini, özellikle kadın girişimciliğin yaygınlaştırılmasını sağlıyoruz. Türkiye’nin en büyük kadın ve genç girişimcilik kurumlarını kurduk” dedi.

-“Büyükelçilerimiz, ülkelerden alacaklarımızı, sıkıntılarımızı takip ediyorlar”

Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Bugün artık kapılarından içerisine giremediğimiz iş dünyası olarak büyükelçilerin sonuna kadar kapıları açık. Hepsinin yüzü güler yüzlü ve iş dünyasının işini nasıl çözeceklerine katkı veriyorlar. Türk iş dünyası adına ihalelerimizi takip ediyorlar. Öteki taraftan alacaklarımızı, sıkıntılarımızın hepsini takip ediyorlar.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017’de kendilerine verdiği bir görev olduğunu hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Türk insanının 120 yıllık hayali, 1960’ta yarıda kalmış bir rüyamız Türkiye otomobilini yapma görevini bize verdi. Biz de Türk iş dünyasının 5 değerli temsilcisini yanımıza alarak yola çıktık. Bugün dünya ile aynı zamanda teknolojide yarış edecek Türkiye’nin ilk elektrikli, IP hakları tamamıyla bize ait olan arabanın fabrikasının açılışını Allah nasip ederse 29 Ekim’de Cumhurbaşkanımız ile Gemlik’te gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

-Ticaret Bakanı Mehmet Muş

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise, büyükelçileri, temel ekonomik gösterge ve hedeflerin nihayete ermesine en büyük desteği verecek yol arkadaşları olarak gördüklerini belirterek, “Bu yılki 250 milyar dolarlık ihracat hedefine sizlerin de katkısıyla ulaşmak istiyoruz.” dedi.

Önce Kovid-19 salgını, ardından Rusya-Ukrayna Savaşı ile sınanan dünya ekonomisinin, lojistik, tedarik zincirleri, ham madde, gıda, enerji ve küresel enflasyon alanlarında derinleşen sorunlarla karşı karşıya kaldığını dile getiren Muş, başta gelişme yolundaki ülkeler olmak üzere tüm ülkelerin bu süreçte zorlu bir sınav verdiğini söyledi.

Muş, küresel büyüme hızındaki düşüş beklentilerine işaret ederken, küresel ticaret hacmine ilişkin büyüme beklentisinin de düştüğünü ifade etti.

– Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuşmasında, “Bölgemizde önemli bir lojistik ve üretim üssüyüz. Önemli pazarlara doğrudan erişimimiz var. Nitelikli bir iş üçüne sahibiz. Ticaret Bakanlığımız öncülüğünde bu potansiyeli hayata geçirecek politikalar izliyoruz” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, küresel ticaretin geçirdiği zorlu süreçten bahsederek, “Küresel ticaret zor bir süreçten geçiyor. Salgın ile ortaya çıkan hem arz hem talep kaynaklı ekonomik kriz tedarik zincirlerinin de kopması ile iyiden iyiye küresel düzeyde hissedildi. Türkiye bu ortamda ihracat odaklı bir ekonomik büyüme modeli takip etti. Çok büyük bir potansiyelimiz var. Bu potansiyeli ortaya koyanlar bugün bizlerle beraber. Bölgemizde önemli bir lojistik ve üretim üssüyüz. Önemli pazarlara doğrudan erişimimiz var. Nitelikli bir iş gücüne sahibiz. Ticaret Bakanlığımız öncülüğünde bu potansiyeli hayata geçirecek politikalar izliyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu