Yerel

‘’Devletimiz Her Zaman Yanımızda’’

Çanakkale’mizin Gelibolu ve Eceabat ilçelerine bağlı Ilgardere ve Yalova Köylerinde 06 Temmuz 2020 tarihinde başlayan ve sert rüzgârın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, Devletin ilgili kuruluşlarının etkin ve hızlı müdahalesi sonucunda çok şükür can kaybı yaşanmadan sonlandırılmıştır.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu Gelibolu’da meydana gelen yangınla ilgili yaptığı açıklamada; “ T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce yürütülen söndürme çalışmalarını bizzat havadan ve karadan yöneten Bakan Sayın Bekir Pakdemirli’ye, Çanakkale Valisi Sayın İlhami Aktaş’a , T.C. Orman Genel Müdürü Sayın Bekir Karacabey’e,  Çanakkale Orman Bölge Müdürü Sayın Enver Demirci ile söndürme ve soğutma çalışmalara katılan tüm orman ve itfaiye emekçilerine şükranlarımı sunuyorum. Yangında müdahalenin ilk unsuru, erken ve etkin bir şekilde olmasıdır.  Gelibolu’da başlayan yangına 20 helikopter, 2 uçak, 118 arazöz, 20 dozer ve 510 personel ile  diğer Kamu Kuruluşlarından, Belediyelerden de itfaiye araçları anında müdahale ederek olası bir facia engellenmiştir.

“Şu Ana Kadar 450 Hektar Alanımız Etkilenmiş Gözüküyor”

Bakan Sayın Pakdemirli’nin yaptığı açıklamaya göre “Şu ana kadar 450 hektar alan yangında zarar görmüştür. Bunun bir kısmını ekili tarım alanları oluşturmaktadır. Yangında hasar gören köyler orman köyleri olduğu için orman köyleri kapsamında da orman teşkilatı tarafından köylülerin tarımsal hasarlarını bir nebze de olsa karşılamak ve tarımsal faaliyetin sürdürülmesi maksadıyla belli bir miktarda fonu köylülere tahsis edileceği bakan tarafından açıklanması bizleri son derece memnun etmiş olup yangından hasar gören vatandaşlara bir nebze de olsa yaralarının sarılması anlamında son derece önemli buluyoruz.” diyerek söndürme çalışmalarında gece gündüz demeden cansiperane çalışan tüm teşkilatlara bir kez daha teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu