Yerel

Damızlık Düve Alımı Hibe Desteği

1) Öncelikle desteklemeyi kolay anlaşılır olsun diye hayvan sayınızı 50’ye tamamlama olarak  tanımlayalım. İşletmesinde 50 baş’tan fazla 8 aylıktan büyük dişi hayvanı olanlar başvuru yapamaz. Örneğin; işletmenizde 8 aylıktan büyük 20 baş dişi hayvanınız var ise 30 baş boş/gebe düve için başvurabilirsiniz.

2) Alınacak Hayvanlar;

     – TR küpeli olacak. (İthal hayvanlar destekleme kapsamı dışındadır.)

    – 01.07.2022 tarihinden önce Türkvet Sistemine kaydedilmiş olacak.

    – Pasaportu, damızlık belgesi olmalıdır.

    – Saf ırk olmalı, ırkının özelliklerini taşımalıdır. (Melez hayvan destekleme kapsamı dışındadır.)

    – Teslim tarihinde 13-25 aylık gebe düveler tohumlanmış ve en az 90 günlük gebe olmalı, asgari canlı ağırlığı 450 kg olmalıdır.

    – Teslim tarihinde 8-15 aylık damızlık boş düveler teslim tarihinde 8 aylık boş düvenin asgari canlı ağırlığı  230 kg olması gerekmektedir.

    – Ari işletmelerden temin edilen düveler hariç olmak üzere diğer yerlerden temin edilen düvelerin en az 2 defa brucella aşısı olması gerekmektedir.

   – Alınacak hayvanlara (Ari işletmeler hariç) brucella ve tüberküloz testleri uygulanacaktır  ve sonuçları negatif olmalıdır.

   – Alınan hayvanlara Tarsim Sigortası yapılacak, 2 yıl süre ile satılamayacaktır. Ölen veya kesime sevk edilmesi gereken hayvan olursa 90 gün içerisinde yerine yeni hayvan konulacaktır.

3) Hayvanlar Düve Yetiştirme Merkezinden temin edilirse hibe oranı %50, Ari İşletme, TİGEM, Tarım Kredi Koop. iştiraklerinden ve Üretici ve Yetiştirici örgütlerinden temin edilirse hibe oranı %40′ tır.

4) Başvuru formunu doldurup formda belirtilen ekleriyle İlçe Müdürlüğümüze teslim etmeniz gerekmektedir.

Son başvuru tarihi: 27 Ocak 2023

5) Başvurular değerlendirilirken başvuranın yaşı, cinsiyeti, engelli durumu, Bakanlık kayıt sistemine kayıtlı olduğu süre, almış olduğu eğitim kurs vs., yem bitkisi ekiliş alanı, işletmenin mülkiyet durumu (kiralık/hisseli/kendi malı) ve talep edilen hayvan ırkı vs. gibi değerlendirme kriterlerine göre puanlama yapılacaktır.

Gebe düve destek üst limit: 40.000 TL

Damızlık boş dişi sığır destek üst limit: 25.000 TL 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu