Yöremiz

Cumhuriyetin 100. Yılında Eskibalıklı Köyü

Cumhuriyetin 100. yılında Belde ve Köyleri ile Biga projemiz sektörünün öncü kuruluşu Kaptanlar Un A.Ş.’nin ana sponsorluğunda sürüyor. Biga’nın tarihine ışık tutacak çalışmamızda Eskibalıklı Köyü’nün güncel durumunu, tarihini, ekonomisini ve eğitim durumunu okuyabilirsiniz.

Eskibalıklı Köyü
Eskibalıklı, Çanakkale-Bursa karayolu üzerinden Balıklıçeşme karşısından ulaşım sağlanan, komşu köylerden de toprak stabilize yolu bulunan köydür. Etrafında, Balıklıçeşme, Karacaali, Otlukdere ve Karahamzalar köyleri bulunmaktadır. Biga’ya 22 km, Çanakkale il merkezine 82 km uzaklıkta bulunmaktadır. Köyün muhtarı Refik Savaş’tır.

Güncel Durum
Yaklaşık 110 haneden oluşan Eskibalıklı Köyü’nün son sayıma göre nüfusu 200’dür. Köyün nüfusu 1980’li yıllarda 345, 2000’li yıllarda ise 220 civarındadır. Ana yolu asfalttır, ana halteri ve meydanı da asfalt ve parke taştır. Köy dağ eteğine kurulmuş olup, iki adet camisi mevcut olup biri kesme taş, diğeri beyaz renkte yeşil kubbelidir. Köyde yüksek katlı binalar da dikkat çekmektedir. Köyün meydanında cami, muhtarlık ofisi, kahvehane, çeşme, süt toplama merkezi ve çocuk parkı vardır. Eskiden bir kahvehane veya bakkal dükkanı olduğu tahmin ettiğimiz ve üstünde 1964 tarihi yazılı ay-yıldız ve yonca yaprağı ile süslü eski bir yapı vardır. Çanakkale İl Özel İdare ve Biga Kaymakamlığı İlçe Özel İdare Müdürlüğü ve Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından çeşitli altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla birlikte su motoru, parke taşı, su deposu, içme suyu, çocuk oyun grubu, dere ıslahı, aile hekim odası gibi hizmetler yapılmış olup, çöp konteynerleri verilmiştir. İçme suyu şebekesi durumu yeterli olup, temin şekli kuyudur, depo durumu 50m³ ve klorlama sistemi mevcuttur.

Tarihi
Eskibalıklı Köyü, 1600 yıllarda Yörük obalara ev sahipliği yapsa da 1877-78 (93 Harbi) Osmanlı-Rus savaşından sonra Bulgaristan’dan göçen Kırım Tatarlarının yerleşmesiyle köy niteliği kazanmıştır. Kırım Tatarları anayurtları Karadeniz’in kuzeyindeki Kırım yarımadasıdır. Rusya tarafından Osmanlı Devleti’ne zorunlu göçe tabi tutulan Kırım Tatarlarının bir bölümü Balkanlara yerleşmiştir. Rumeli’ye yerleştirilen Kırım Tatarlarından pek çoğu 93 Harbini yaşayarak, daha vatanlarından geleli çok olmadan ikinci bir hicrete yani Rumeli’nden Anadolu’ya göç etmek zorunda kalmışlardır. Köyde Manav ve Tatarlar bulunmaktadır. Üst mahallede Manavlar, alt mahallede ise Tatar halk yaşamaktadır. Yerleşik hayata geçen Yörüklere Manav denilmektedir. Köyün adı, 1902 yılı kayıtlarında Kocabaluklu olarak geçmektedir. Balıklıçeşme Köyü nedeniyle posta ve yazışmalarda isimleri karıştığı için 1948 yılında Eskibalıklı ismi verilmiştir. 1700’lü yılları baz alırsak Eskibalıklı Köyü, Cumhuriyet’in 100. yılında 260, 93 harbini baz alırsak ise 144 yaşındadır. Eskibalıklı eski bir yerleşim yeridir.

Ekonomi
Eskibalıklı Köyü’nün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. 5.000 dönüm tarım arazisine sahip köyün 4.250 dönümünde susuz tarım, 750 dönümünde ise sulu tarım yapılmaktadır. Başlıca tarım ürünleri hububat buğday, arpa, yulaf, çavdar, mısır, çeltik, ayçiçeği, nohut, kavun, karpuz, taze fasulye, hayvanlar için silajlık ayçiçeği, yonca, mısır ve yulaftır. Yaklaşık 25 traktörün bulunduğu, armut, elma, şeftali, kiraz, ceviz, badem ve zeytin yetiştiriciliğinin olduğu köyde tarımsal işletme kaydı bulunan çiftçi sayısı 31’dir. 550 kanatlı hayvan, 60 arı kovanı mevcuttur. Köyde resmi verilere göre hayvan işletme sayısı 51’dir ve küçükbaş hayvan sayısı 1.430, büyükbaş hayvan sayısı ise 500’dür. Köye her gün Biga’daki fırınlardan ekmek temin edilip satılmaktadır. Bazı köylülerin ve emeklilik hayatı yaşayıp köyde olanların bahçelerinde de toprak fırınlar mevcuttur.

Eğitim
Eskibalıklı Köyü’nde aktif okul yoktur ve öğrenciler taşımalı eğitim sistemiyle komşu köy Balıklıçeşme ve Biga’daki okullara gitmektedir. Eskibalıklı’dan Balıklıçeşme İlkokulu’na 5, Balıklıçeşme Ortaokulu’na 6, Ayşe Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 1, İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 2 öğrenci ulaştırılmaktadır. Yani toplamda köyde 14 öğrenci vardır ve taşımalı olarak eğitim-öğretim hayatını sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu