Yöremiz

Cumhuriyetin 100. Yılında Dereköy

Cumhuriyetin 100. yılında Belde ve Köyleri ile Biga projemiz sektörünün öncü kuruluşu Kaptanlar Un A.Ş.’nin ana sponsorluğunda sürüyor. Biga’nın tarihine ışık tutacak çalışmamızda Dereköy’ün güncel durumunu, tarihini, ekonomisini ve eğitim durumunu okuyabilirsiniz.

Dereköy
Dereköy, Biga’nın 12 Çerkes köyünden biridir. Bakacak Yolu üzerinden Kahvetepe Köyü’nden sonra sola dönülerek Sarıcaköy’den sonra ulaşılan köydür. Etrafında, Sarıcaköy, Cihadiye, Geredelli ve Sarısıvat ile komşudur. Biga’ya 16 km, Çanakkale il merkezine 99 km uzaklıkta bulunmaktadır. Köyün muhtarı Fahrettin Kerim Bıkmaz’dır.

Güncel Durum
Yaklaşık 100 haneden oluşan Dereköy’ün son sayıma göre nüfusu 170’tir. Köyün nüfusu 1980’li yıllarda 410, 2000’li yıllarda ise 180 civarındadır. Köye ulaşım Kahvetepe Köyü’nden sonra beton ve asfalt yoldur. Köyün ana halteri ve meydanı asfalt ve parke taştır. Köy meydanında cami, muhtarlık ofisi, kahvehane, Poyraz bakkal, su havuzu ve çeşme bulunmaktadır. Köyün ortasında dere geçmektedir. Çanakkale İl Özel İdare ve Biga Kaymakamlığı İlçe Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından çeşitli altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla beraber, köy konuk odası, köy konağı, sondaj inşaatı, parke taş ve içme suyu çalışmaları yapıldığı gibi çöp konteynerleri verilmiştir. Emekli olarak özellikle büyük şehirlerden köye gelenlerin yaptırdığı büyük ve katlı evler dikkat çekmektedir. Köye yakın bir alanda Dereköy Şelalesi bulunur ve doğaseverlerin tercih ettiği bir noktadır. Jeolojik yapısıyla dikkat çeken bölgedeki taşların 1970’li yıllara kadar köydeki birçok evin yapımında kullanıldığı söylenmektedir.

Tarihi
Dereköy, Çerkes köyüdür. 21 Mayıs 1864 yılında Çarlık Rusya’nın gerçekleştirdiği Çerkes soykırımının ardından bir buçuk milyonu aşkın Çerkes, Türkiye’ye de büyük bir göç gerçekleştirmiştir. Biga bölgesine gelen Çerkesler de birçok köy kurmuş ve bunlardan bir tanesi de Dereköy’dür. Kafkasya’nın Adige Cumhuriyeti topraklarında kalan Kuban Havzası civarından göç eden Adige yani Çerkes millet tarafından 1872 yılında kurulmuştur. Köye önce büyük ve heybetli anlamına gelen Şevketiye adı verilmiştir ve 1928 yılı kayıtlarında Şevketiye olarak geçmektedir. Daha sonra köyün içinden geçen dereden dolayı Dereköy adı verilmiştir. Köy, Cumhuriyet’in 100. yılında 151 yaşındadır.

Ekonomi
Dereköy’ün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olduğu gibi, emekli olarak köye gelip yaşamına devam edenler mevcuttur. 3.935 dönüm tarım arazisine sahip köyde 3.035 dönüm alanda susuz tarım, 520 dönüm alanda ise sulu tarım yapılmaktadır. Köyde resmi verilere göre hayvan işletme sayısı 13’tür ve küçükbaş hayvan sayısı 890, büyükbaş hayvan sayısı ise 155’tir. Yıllara göre değişkenlik göstermekle birlikte başlıca tarım ürünleri hububat buğday, arpa, çavdar, mısır, çeltik, bakla, nohut, kuru fasulye, hayvanlar için silajlık mısır ve yonca, domates, biber, salçalık biberdir. Köyde ayrıca şeftali ve ceviz bahçeleriyle birlikte tarımsal işletme kaydı bulunan çiftçi sayısı 14’tür. Bölgedeki tavukhanelerle birlikte 60.000 civarı kanatlı hayvan mevcuttur. Köye her gün Biga’daki ve fırınlardan ekmek temin edilip satılmaktadır. Köyde emekli hayatı yaşayan bazı vatandaşlar ise bahçe yapmakta ve bahçelerindeki fırınlarında ekmek pişirmektedir. Köye toplu ulaşım S.S 62 Nolu Biga Boğaz Tur Kooperatifi minibüsleri tarafından sağlanmaktadır.

Eğitim
Dereköy’de okul yoktur ve öğrenciler taşımalı eğitim sistemiyle Biga merkezdeki okullara gitmektedir. Dereköy’den Ayşe Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 1, Biga Atatürk Anadolu Lisesi’ne 1 öğrenci ulaştırılmaktadır. Yani toplamda köyde 2 öğrenci vardır ve taşımalı olarak eğitim-öğretim hayatını sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu