Yerel

ÇTB, 6. Ulusal Pamuk Zirvesi’nde

Türkiye pamuk sektörünün önemli sivil toplumkuruluşlarından biri olan Ulusal Pamuk Konseyi ve Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle 6. Ulusal Pamuk Zirvesi 17 Şubat 2022 tarihinde Hatay’da düzenlendi.

Zirve, T.C Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe AyşinIşıkgece, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Veyis Yurtkulu, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman,  Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, TOB Bitkisel Üretim Genel Müdürü Prof.Dr. Mehmet Hasdemir, Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Başak Egesel, ziraat odaları başkanları, pamuk üreticileri, tüccarlar, STK başkanları ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Zirveye Çanakkale Ticaret Borsasını temsilen Yönetim Kurulu Üyeleri Birol Çetin ve Ruhi Badem katıldı. 

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe AyşinIşıkgece, çiftçilere destek ödemelerinin Mart ayında bitecek olan başvuruların ardından yapılacağını söyledi.

Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, ‘Pamuk Sektöründe Sürdürülebilirlik’ ana temasıyla düzenlenen zirvedeki konuşmasında, 2017-2021 yılları arasında yüzde 78’lik bir artışla tarımsal hasılanın 337 milyar TL’ye ulaştığını hatırlatarak, “Toplam tarımsal ihracatımız ise 2021 yılında 25 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çiftçimize desteklerimiz sürüyor. Son 19 yılda 396 TL’lik destek verdik. En Son Cumhurbaşkanımızda 3.2milyarlık ilave destek verileceğini açıkladı. Girdi maliyetlerine ek bir nefese olması açısından dağıtmış olduk. Bu yıl destek ödemeleri ise mart ayında başvuruları bitecek gerekli işlemlerinin bitmesinin ardından gerçekleşecek” dedi.

Türkiye’de pamuk üretiminin yüzde 87’lik kısmının 6 il tarafından gerçekleştirildiğini belirten Işıkgece, “Üretim 432 bin hektarlık alanda 2.3 milyon ton olarak gerçekleşti. 2002-2020 yıllarında arasında sertifikalı tohum ihracatında 11 katlık bir artışla 185 milyon dolarlık bir çizgideyiz ve 117 ülkeye tohum ihracatı yapıyoruz” diye konuştu.

Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık ise Türkiye’nin köklü bir pamuk ülkesi ve çiftçilerin bilgili ve deneyim sahibi ayrıca mesleklerinin zirvesinde olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin dünya pamuk üretiminin yüzde 3.3’ünü gerçekleştirdiğini aktaran Balçık, “Üstelik bu başarıyı kuzey yarım kürenin pamuk ekilebilen en kuzeyinde marjinal iklim koşullarında ve sadece GDO’suz tohum kullanarak sağlamış bulunuyoruz. Tekstil ve hazır giyim sanayilerimiz 2021 yılı itibariyle 30 milyar doları aşan ihracat dilimi 18 milyar dolar dış ticaret fazlası ve barındırdıkları istihdam ile ülkemiz ekonomisinin tartışmasız en başarılı ekonomik faaliyet grubu oldu” şeklinde konuştu.

2020 yılında pamuk ekim alanlarının yüzde 40 azalarak 353 bin hektara gerilediğini vurgulayan Balçık, “Buna rağmen tarla veriminin yüzde 25 artması sayesinde kütlü pamuk rekoltesi 1 milyon 600 bin tonla sınırlı kalmıştır. Aynı yıl pamuk fiyatlarının 2019 yılına göre yüzde 40 artması ve fark ödemelerinin desteklerinin 82 kuruştan 110 kuruşa yükselmesi sonucunda üreticilerimiz 2020 yılını kazançla kapatmıştır” diye konuştu.

Zirveye, Çanakkale Ticaret Borsasını temsilen katılım sağlayan Yönetim Kurulu üyeleri Ruhi Badem ve Birol Çetin şunları kaydetti;

“Ulusal Pamuk Konseyi, Pamuk üreticilerinden tüketicilere uzanan zincirde yer alan tüm kesimlerin ulusal ve uluslararası boyutta temsil edildiği, ilgili kesimlerin menfaatlerini ulusal ve uluslararası düzeyde koruyarak geliştiren; pamuk ve pamuğa dayalı sanayi ulusal politikalarının belirlenip uygulanmasında etkin rol oynayan saygın bir sivil toplum örgütüdür.

Biz de Çanakkale Ticaret Borsası olarak uzun yıllardır Konseyin üyesi olarak yer almaktayız. 

Bugün de Ulusal Pamuk Konseyimizin geleneksel Ulusal Pamuk Zirvelerinden altıncısı Bakan Yardımcımız Sn. Ayşe Ayşin Işıkgece teşrifleri ile sektörün üretici, tüccar, sanayici, araştırma ve meslek kuruluşları temsilcilerinin ve ilgili bakanlık yöneticileri ve uzmanlarının katılımı ile Antakya’da gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Yoğun geçen zirvede Tarım ve Orman Bakanlığı Pamuk Politikaları, Pamuk Üretiminde Sürdürülebilirlik ve Tekstilde Pamuk ve Sürdürülebilirlik oturumları gerçekleştirildi.

Ayrıca zirve kapsamında sektördeki gelişmeler değerlendirilerek, sorunlar tartışıldı, çözüm önerileri geliştirildi. Zirvede emeği geçen katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu