Yerel

CHP Biga Zafer Bayramını Kutladı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıl dönümünde CHP Biga İlçe Başkanlığı Hükümet Meydanı’nda Atatürk anıtına çelenk sunumu gerçekleştirdi.

CHP Biga İlçe Başkanlığı’nın çelenk sunumuna; CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar, Kadın Kolu İlçe Başkanı Özge Elmas, Gençlik Kolları Başkanı Biröz Tazıcı, İl Genel Meclisi Üyesi Hakkı Sezen, Gümüşçay Belde Başkanı Hasan Kırım, yöneticiler ve partililer katıldı. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı yapan CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar şu ifadelere yer verdi;

“İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis üyelerim, kıymetli yol arkadaşlarım ve değerli partililerimiz kıymetli Bigalılar bugün 30 Ağustos…

30 Ağustos Zafer Bayramı ve aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri günü. Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesinin 101’inci yıl dönümü. Yani millet olarak her şeyimizi borçlu olduğumuz Büyük Zafer’in yıl dönümü. Büyük Zaferin yıl dönümünde sizlere sesleniyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Başkomutan’ın işaretiyle 26 Ağustos sabahı saat 05:30’da başlayan topçu atışları Büyük Taarruzun Başladığının ilanıydı. Beşinci günün sonunda Yunan Orduları Baş Komutanı General Trikopis esir alınmış, Yunan ordusu adeta darmadağın edilmişti. Büyük Zaferin her safhasını planlayan ve yöneten hiç kuşkusuz ki Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’tü. Ancak gücünü milletinden alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’ta Büyük Zafer’i ordunun ve Türk Milleti’nin zaferi olarak anlatır.

Şöyle ki; “ Her evresi ile düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş olan bu hareket, Türk Ordusu’nun, Türk subaylarının ve komuta kurulunun yüksek güçlerini ve yiğitliklerini tarihe bir daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz anıtıdır. Bu eseri yaratan bir milletin çocuğu, bir ordunun başkomutanı olduğum için sevincim ve mutluluğum sonsuzdur” der.

Bu anlamlı günde burada toplanan herkesin aynı heyecan ve mutluluğu yaşadığını biliyorum.

Büyük Zafer kolay kazanılmadı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk sadece işgal ordularıyla mücadele etmedi. Hilafet Ordusuyla, Anzavur eşkıyasıyla, idam fermanlarıyla, ardı ardına yayınlanan ihanet bildirileriyle, yani düşmana yardım eden yerli işbirlikçilerle de mücadele etti ve onlara rağmen başardı.

Düşmanı Anadolu’nun temiz koynunda boğan Gazi Mustafa Kemal, bizlere emperyalizmin boyunduruğunu söküp atmış tam bağımsız bir ülke armağan etti.

İşte tamda bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti 2.yüzyılına girerken, kurtuluştan ve kuruluştan ders ve ilham almak durumundadır. Kurtuluşun ve kuruluşun mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda yürüyecek ve Cumhuriyetimizi aklın ve bilimin ışığında ilelebet yaşatacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu