Siyaset

Ceylan’dan Ağır Eleştiri “Fakirlerin, Yoksulların Cebinden Elinizi Çekin!”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Saadet Partisi’nin vergi ve harçlara gelen zamlarla ilgili verdiği grup önerisi üzerine Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Saray İktidarını ağır bir dille eleştirirken, “Vergide adalet, bir ülkenin namusudur. Vergideki adaletsizlik, ülkedeki zenginle fakir arasındaki uçurumun daha da artmasına yol açar. Bu düzen böyle gitmez; fakirlerin cebinden elinizi çekin, yoksulların cebinden elinizi çekin” diye konuştu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Saray’ın vergi ve harçlara getirdiği zamları eleştirdi. Özgür Ceylan Saadet Partisi’nin bu grup önerisi üzerine Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, vergi ve harçlardaki artışın vatandaşlar üzerindeki etkisinin araştırılmasının gerektiğini ifade ederken, “Ama biraz sonra şahit olacağımız gibi AKP ve MHP’nin oylarıyla bu araştırma önergesi reddedilecek. Zaten bu araştırma önergesinin mahiyetinin vatandaşın üzerinde yarattığı tahribatı AKP bildiği için bunun araştırılmasını da istemeyecek” iddiasında bulundu. Vergi ve harçlara yapılan zamların beklenen bir sonuç olduğunu ifade eden Özgür Ceylan, “Mehmet Şimşek’in göreve geldikten sonra, “Rasyonel politikalara döneceğiz.” vaadinden sonra belli artışların olacağı bir gerçekti. Bizim de beklediğimiz gibi gene yükü AKP maalesef ki fakir halkın omuzlarına bıraktı” dedi.

Zamlar “Mucize Ekonomi Teorisinin” Devamından Başka Bir Şey Değil

Özgür Ceylan, yüzde 8 olan KDV’nin yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV’nin yüzde 20’ye çıkartıldığını hatırlatırken, “Bu, kuşkusuz ki sizin “Ben ekonomistim.” diyen Genel Başkanınızın “Faiz sebep, enflasyon sonuç.” diye ortaya attığı mucize ekonomi teorisinin bir devamı niteliğinde ortaya çıktı. Ne oldu o ekonomi modeline? Ne çabuk terk ettiniz bu ekonomi modelini? Hani o ekonomi modeli devam ettiğinde faiz düşecekti, cari açık düşecekti, işsizlik düşecekti?” diye sordu.  Özgür Ceylan gelinen noktada uygulanan modellerle hiçbir öngörünün gerçekleşmediğini belirterek, “Aksine faiz de arttı, aksine enflasyon da arttı, aksine işsizlik de arttı. Gene bütün yük yoksulun omuzlarına yüklendi” diye konuştu.

Vergi Gelirlerinin Yüzde 50’den Fazlası KDV ve ÖTV’den

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Türkiye’de dolaylı vergilerin çok yüksek olduğunu söyleyerek, “Gelişmiş bütün ülkelerde bu dolaylı vergi oranı yani KDV oranı yani vatandaşın bir ürünü marketten alırken ödediği vergi oranı yüzde 50’nin altındayken bizim ülkemizde bu yük yüzde 70’in üzerinde. Ayrıca şu anda tahsil edilen vergi gelirlerinin yüzde 50’sinden fazlası KDV ve ÖTV’den alınıyor değerli arkadaşlar yani bir kez daha vergi adaletsizliğinin olduğu bir durumla karşı karşıyayız” dedi.  

Vergi Bir Ülkenin Namusudur

Vergi adaletsizliğinin ne demek olduğunu kürsüden açıklayan Özgür Ceylan, “Vergide adalet, bir ülkenin namusudur değerli arkadaşlar. Vergideki adaletsizlik, ülkedeki zenginle fakir arasındaki uçurumun daha da artmasına yol açar değerli arkadaşlar. Bakın, fakir bir aile düşünün; asgari ücretle geçinen karı-kocanın birikim yapma şansları yok bu ekonomik ortamda; ödedikleri her kuruş faturanın, aldıkları her ürünün vergisini anında ödüyorlar yani kazandıkları her kuruşun, ödedikleri faturanın KDV’sini, vergisini anında ödüyorlar ama zengin öyle değil. Zengin ayırdığı birikiminin vergisini ödemiyor bu ülkede yani yine yük dar gelirlinin, yük yine yoksulun omuzlarında maalesef” diye konuştu.

Her Afette İBAN İstediniz

AKP iktidarının her afette İBAN istediğini ileri süren CHP’li Özgür Ceylan, “İşte deprem oldu IBAN yayınlandı, işte sel felaketi oldu IBAN yayınlandı, yine kuşkusuz ki iktidar kötü ekonomi modelinin faturasını halkımıza çıkarttı, fakirlere çıkarttı ama sizleri uyarıyoruz, bu düzen böyle gitmez; fakirlerin cebinden elinizi çekin, yoksulların cebinden elinizi çekin” dedi.  Özgür Ceylan, emeklilerin iktidardan gelecek hayırlı bir haberler beklediğini ifade ederken, “Şu anda enflasyon altında eziliyorlar, inim inim inliyorlar. Gelin, burada yüzde 25 değil, daha yüksek zamları konuşalım ve emeklimize de daha güzel bir gelecek yaşaması için imkân sunalım” diye konuşarak, önergeye destek istedi.

Önerge üzerine parti gruplarının yaptığı konuşmaların ardından, önerge AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu