Yerel

Ceylan, Doludan Zarar Gören Çiftçileri Ziyaret Etti

“3 Bin 500 Dönüm Ekili Alan Dolu İle Yok Oldu”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Bayramiç ilçesinde önceki hafta dolu yağışı nedeniyle 3 bin 500 dönüm ekili ve dikili tarım arazisinin zarar gördüğünü ifade ederken, “Bayramiç’e bağlı dört köyümüzde etkili olan dolu yağış sonucu üç bin beş yüz dönüm ekili alan zarar gördü. Yaşananlar afet statüsünde değerlendirilerek çiftçimizin zararı karşılanmalıdır” dedi.

Özgür Ceylan Bayramiç ilçesine bağlı Üçyol, Yeniköy Yukarı Şevik ve Aşağı Şevik köylerinde dolu yağışı nedeniyle ürünleri zarar gören çiftçileri ziyaret ederken, üç bin beş yüz dönümlük alanda etkili olan yağış sırasında kanola, buğday, arpa ve mısır tarlaları ile meyve ağaçlarının tamamına yakınının zarar gördüğünü söyledi. Özgür Ceylan, yağışın etkili olduğu köylere gerçekleştirdiği ziyaretlerde ürünlerini kaybeden çiftçilerle bir araya gelirken, “Girdi maliyetleri nedeniyle adeta zararına üretim yapan çiftçimiz yaşanan afet nedeniyle tüm umudunu yitirmiş durumdadır. Yağışın afet statüsünde değerlendirilerek, çiftçimizin zararının karşılanması elzemdir” diye konuştu. Özgür Ceylan zarar gören ekili alanlarda yaptığı incelemede, ekili alanların 500 dönümünün kanola, iki bin 500 dönümünün buğday ve arpa, 500 dönümünün de mısır ve meyve ağacı olduğunu belirtirken, ürünlerin yüzde doksanına yakınının yok olduğunu, kalanların ise mali değerinin olmadığı söyledi.

“Çocuklarım Çiftçilik Yapmayacak”

CHP’li Özgür Ceylan, ürünlerini kaybeden genç bir çiftçinin tepkilerini dile getirirken, “Ne düşünüyorsun? Ne yapacaksınız şimdi? Diye sorduğumda “Ne yapabilirim ki? Devletten destek bekliyoruz ama şunu biliyorum ki çocuklarıma çiftçilik yaptırmayacağım” diye yanıt verdi. Durum çok üzücü” diye konuştu. Özgür Ceylan, ilgili kurumların en kısa sürede bölgeyi inceleyerek yağışı afet statüsünde değerlendirmeli ve çiftçinin zararını karşılamaları gerektiğini ifade ederken, “Binlerce kilometre uzakta arazi kiralayanlar, önce kendi çiftçilerini dönüp bakmalıdır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu