Yerel

Çanakkale’nin En Uzun 80 Yalaklı Üçüz Çeşmeleri Yeniçiftlik Köyünde

Yeniçiftlik Köyünde bulunan uzunlukları ve yalak sayısıyla Çanakkale ve Biga’nın en uzun çeşmeleri bulunuyor. Bir ucundan bakıldığında diğer ucu adeta görülmeyen çeşmeler köyün üç farklı merasında hâlâ hayvan yetiştiricilerine hizmet veriyor.

80 yalaklı üçüz çeşmeler…

Biga’nın en büyük köylerinden olan Yeniçiftlik Köyünün üç farklı mevkiisinde bulunan çeşmelerin büyüklükleri aynıdır. Çeşmeler 40*40*150cm uzunlukta (toplam 60 metre), karşılıklı 40 adet (toplam 80 yalak) olarak yapılmıştır.

Üçüz çeşmeler için bilgi veren köy Muhtarı Nejdet Irak, “Üçüz çeşmeler eskilerde köyde yetiştirilen küçükbaş ve küçükbaş hayvanları sulamak için yapılmış. Özellikle büyükbaş hayvanlar merada beslendiği ve toplu güdüm yapıldığı için dedelerimiz köyün üç mevkiine yapmışlar çeşmeleri. O zamanda Yoz, Kara Sığır olarak adlandırılan hayvanların sayıları çok olduğu için çeşmeler çok uzun yapılmış.  ‘Buzağı Merası’, ‘Kabalık Mevkii’ ve ‘Çakırlar Alçağı’ mevkiilerine yapılan çeşmeler halen köyümüze hizmet vermekteler.” diyerek çeşmelerin kendileri için önemini vurguluyor.

Çanakkale’de tek olan 60 metrelik en uzun üçüz çeşmeleri görülmeye değer bir yapı olarak Biga’nın değerleri arasında yerini alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu