Yerel

Çanakkale’de Her Batığın Bir Hikayesi Var

Çanakkale’de 14 ayrı batık dalış noktası var.  Dalış turizmi için gelenler adeta tarihe bir yolculuk yapıyor

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde çalışmaları başlatılan batık turizmi hakkında son gelişmeleri anlattı. Kaşdemir, “Her batığın bir hikayesi var. Dolayısı ile turizmde en geçerli şey hikayedir. Bu hikaye de Çanakkale’de oldukça fazla. Bu batıklara insanlar daldığı zaman, su altında gerçek bir batık ile karşılaşıyor hem de hikaye ile karşılaşıyor” şeklinde konuştu.

Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı olan 2015 yılında özel bir kanunla kurulan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Gelibolu Yarımadası’nı dünyanın en çok ziyaret edilen açık hava müzesi haline getirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Savaşları’nda boğazda batan gemilerin batıklarını dalış turizmine açmak için çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, “Daha önce orası dalışa yasak bir bölgeydi. Fakat dünya dalış camiasında bu batıklara dalmak için büyük bir talep vardı. İstek ve merak da vardı. Hem Kültür ve Turizm Bakanlığımızda hem de sualtı sporları Federasyonumuz, hem TÜRBİTAK ile çok özel bir çalışma yaptık. Tarihi Alan Başkanlığı olarak o bölgeyi sualtı parkı haline getirdik. Dünyada ilk defa 1.Dünya Savaşı temalı bir sualtı parkı oluşturduk ve Çanakkale’de artık dünyada en üst sıralarda yer alacak bir dalış merkezi destinasyonu haline geldi” dedi.

“Gelen insanlar tarihin içerisinde yolculuk yapıyor”

14 ayrı batık dalış noktası olduğunu söyleyen Kaşdemir, “Bu çok büyük bir zenginlik. Gelen dalışçı adeta bir tarihe yolculuk yapıyor ve tarihin içine dalmış oluyor. Her batığın bir hikayesi var. Dolayısı ile turizmde en geçerli şey hikayedir. Bu hikayede Çanakkale’de oldukça fazla. Bu batıklara insanlar daldığı zaman, su altında gerçek bir batık ile karşılaşıyor hem de hikaye ile karşılaşıyor. Dolayısı ile gelen insanlar tarihin içerisinde yolculuk yapmış oluyorlar” ifadelerine yer verdi.

“Dünyanın dalış turizminde buluşma noktası haline gelecek”

Kaşdemir, başta Newyork Times olmak üzere dünyada basınında yer aldığını vurgulayarak, “Biz koronavirüsün etkisizleşmeye başlayıp, pandeminin bitiğinden itibaren ki, inşallah bu bahar döneminde çok hızlı bir talep alacağımızı düşünüyoruz. Buna da hazırlıklıyız. Çanakkale Tarihi Alan hem Türkiye’nin hem de dünyanın dalış turizminde buluşma noktası haline gelecek. Türkiye’de zaten kıymetli bir yer, aynı zamanda dünyada yirmiden fazla ülkenin hatırasının olduğu bir yer. Bu kadar geniş hinterlandı olan bir bölgeyi de biz daha canlı, daha turizme yönelik bir yer haline getirmek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: denizcilikdergisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu