Yerel

Çanakkale Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı

KARAR TARİHİ : 12/ 11/ 2020

KARAR NO         : 11/E

GÜNDEM            : 1.Kalabalık şekilde bulunulan yerlerde sigara içme yasağı

                                2. 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması

KARAR:

1. İçişleri Bakanlığı’nın 08.09.2020 tarih ve 14533 sayılı Genelgesi ve 09.09.2020 tarih ve  9A sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti.

            Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.

             Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.

             Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu;

Kordon (Kayserili Ahmet Paşa Caddesi) ve sahil bandı,

İskele Meydanı,

Yeni Kordon (İğdelik Sokak) ve sahil bandı,

17 Burda AVM içi açık alan,

Cumhuriyet Meydanı,

Yalı Caddesi,

Fetvane Sokak,

İnönü Caddesi,

Demircioğlu Caddesi,

Atatürk Caddesi,

Troya Caddesi,

Halk Bahçesi,

Eski Balıkhane Sokak,

15 Temmuz Demokrasi Otogarı Binası Çevresi,

Kepez Meydan Sokak,

Kepez Rauf Denktaş Caddesi Mehmet Akif Ersoy Hastanesi Bölgesi,

Güzelyalı Sahil Bandı,

Güzelyalı İzmir Caddesi,

Çınarlı Köyü Dardanos mahallesi Sahil Bandı,

Çınarlı Köyü Dardanos mahallesi Eski İzmir Yolu,

Işıklar Köyü/ Kemel Köy yolu girişi (Dörtyol mevkii)

Işıklar Köyü Eski Ankara Yolu,

Kumkale Atatürk Caddesi,

Erenköy 18 Mart Caddesi,

Pazar yerleri,

Meydanlar,

Köy Meydanları,

Park/Bahçeler,

Toplu Taşıma/Otobüs durakları/alanları,

Okul giriş/çıkışları

Vb. alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağının getirilmesine,

             2. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın gün içerisinde saat 10:00­16:00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına,

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan;

a. Kamu görevinin niteliği mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetini sürekliliğinin sağlanmasında hizmete ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle işbaşına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri vb. olmak üzere kamu görevlilerinin

b. İşletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösterenler, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalıklarını gösteren hizmet belgesi, vergi kayıt şirket yetki belgesi, oda veya birlik kimliğinden biri ile belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının saat kısıtlamasından muaf tutulmasına.

            Belediyelerin, il özel idarelerin, kolluk araçlarının sesli duyuru sistemleri ile camilerden yapılan anonslar gerekse diğer iletişim vasıtalarıyla Kararın bildiriminin sağlanmasına.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına.       OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu