Yerel

Çanakkale-Ukrayna Kardeş İl Protokolü İmzalandı

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

Çanakkale Valiliği ve Ukrayna’nın Ternopil Bölgesi Valiliği arasında sanayi, tarım, ulaşım, ticaret, bilim, teknoloji, eğitim, sağlık, kültür, sanat, turizm ve karşılıklı anlaşılan diğer alanlarda işbirliği yapmak ve iki şehir arasında dostluğu geliştirmek amacıyla kardeş il protokolü imzalandı.

Çanakkale Valiliği ve Ukrayna’nın Ternopil Bölgesi Valiliği arasında sanayi, tarım, ulaşım, ticaret, bilim, teknoloji, eğitim, sağlık, kültür,  sanat,  turizm ve karşılıklı anlaşılan diğer alanlarda işbirliği yapmak ve iki şehir arasında dostluğu geliştirmek amacıyla kardeş il protokolü imzalandı.

 Çanakkale Valiliği ile Ukrayna Ternopil Valiliği arasında düzenlenen kardeş İl protokolü imza töreni Özel İdare toplantı salonunda gerçekleştirildi. İl Özel İdaresi toplantı salonunda gerçekleştirilen imza törenine; Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu Konsolos Kateryna Pasynchuk, Ternopil Bölgesel Devlet İdaresi Başkan Yardımcısı Gapula Mykhailo, Vali Yardımcısı – İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Armağan Aydeğer, Çanakkale Sanayiciler ve İş İnsanları Dernek Başkanı Semih Başaran, Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Ümit Cihan Müşterioğlu, Ukrayna Çanakkale Fahri Konsolosu Mehmet Işık, Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu personeli ve Ukrayna Ternopil bölgesinde görevli yöneticiler ve turizmciler katıldı.

“Her Zaman Dayanışma Ve Koordinasyon İçerisinde Olacağız”

Çanakkale ve Ternopil bölgesi tanıtım filminin izlenmesi ile başlayan kardeş il protokol töreninde Vali İlhami Aktaş ile Ternopil Valisi Trush Volodymyr tarafından birer konuşma yapıldı. İmza töreninde bir konuşma yapan Vali İlhami Aktaş, Ternopil Valimizi ve heyetini Çanakkale’de misafir etmekten duyduğumuz memnuniyeti belirterek, “ İki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluğun iki şehir arasında geliştirilmesi için yapılan çalışmalar en kısa sürede meyvelerini verir. Bugün burada attığımız imzalarla iki şehir arasındaki kültür, turizm, ticaret, tarım ve eğitim alanında yapılacak işbirliği ile en kısa sürede özlenen seviyelere ulaşacaktır.  Bundan sonra hem ekonomik hem kültürel hem de sosyal alanda Ternopil bölgesi ile Çanakkale Valiliği her zaman dayanışma ve koordinasyon içerisinde olacaktır. Kardeş il Protokolünün imzalanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Her iki ülke ve şehir halkı için hayırlı olsun.” dedi.

 “Türkiye’nin Ukrayna ’Ya Verdiği Desteği Hissediyoruz”

Ternopil Valisi Trush Volodymyr tarafından yapılan konuşmada, “ Ternopil bölgesi ve Çanakkale potansiyelini tanıtım filmi ile gördük. İşbirliği için çok geniş bir alan vardır. Umarım ki imzalar iki bölge halkının faydasına olacaktır.  Çok büyük memnuniyet duyuyorum Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkiler her geçen gün gelişiyor. Biz Türkiye’nin Ukrayna ’ya verdiği desteği hissediyoruz. Ternopil ve Çanakkale iki ülke halkı için de açılmayan destinasyonlar. En yakın zaman da Çanakkaleli işadamlarını Ukrayna ‘ya Ternopil bölgesine davet etmek istiyorum. Bu etkinliğin bu sözleşmenin imzalanması için alt yapısını organize ettiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Çanakkale ve Ukrayna’nın Ternopil Bölgesi Kardeş İl Protokolü Vali İlhami Aktaş ile Ternopil Valisi Trush Volodymyr tarafından imzalandı.

Kaynak: Aynalı Pazar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu