Yerel

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen “Su Biterse, Tarımda Susar”

ÇTB Başkanı Kaya Üzen, Dünya Su Günü ile ilgili yaptığı değerlendirmede, en fazla su kullanımın tarımda olduğuna dikkat çekerek, tarımda modern sulama ve doğru tarım uygulamalarının önemli olduğunu belirtti. Başkan Üzen, “su biterse, tarım da susar” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, tarımda su kullanımına ilişkin yaptığı değerlendirmede “2012-2018 arası sektörlere göre su kullanımı incelendiğinde, su tüketiminin en yoğun olduğu sektörün tarım olduğu görülmektedir. Ülkemizde halen tatlı su tüketimi; tarımda % 73, sanayide % 11 ve evsel kullanımda % 16’dır.Üretimden kaynaklanan su ayak izi 139,6 milyar m3’tür. Bunun %89’u tarımsaldır.” dedi.

Başkan Üzen, su problemine dikkat çektiği açıklamasında önerilerde de bulunarak, Türkiye’nin, tarımsal sulama kıtlığı riskinin en yüksek olduğu İlk 10 ülke arasında yer aldığını belirtti. ÇTB Başkanı Kaya Üzen, “Doğru tarım uygulamaları ve destekleyici kamucu çözümlerin uygulanmasıyla, tarımda su verimliliğini önemli ölçüde arttırmak mümkündür. Tekrar kullanılan suyun kalitesinin uygun şekilde yönetilmesi halinde, arıtılan atık su, tarım sektöründeki su talebini karşılamak için etkili bir alternatif sağlayabilir. Öte yandan modern sulama yöntemleri büyük bir hızla yaygınlaştırmamız şarttır.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu