Yaşam

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde Sağlığına Kavuştu

Kronik bir deri hastalığı olan Hidradenitis Suppurativa (HS) tüm dünyada her 100 kişiden birinde görülüyor. Ortaya çıkma nedeninin tam olarak bilinmezken ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda cerrahi yöntemlerden yüz güldürücü sonuçların alınabiliyor. Özellikle ter bezlerinin yoğun olduğu kıvrım bölgelerindeki kıl diplerinin iltihaplanması sonrası oluşan, ağrılı ve akıntılı şişliklerle seyreden Hidradenitis Suppurativa (HS) yaşam kalitesini düşürerek günlük yaşamı etkiliyor. 

Uzun süredir bu hastalıkla mücadele eden ve tedavileri olumlu sonuç vermeyen hasta Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne başvurarak işin ehli uzmanlar tarafından cerrahi tedavi yöntemi uygulanarak sağlığına kavuştu. Genel Cerrahi Uzmanı Dr.Özgür Kurtkulağı ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr.İ.Utku Özcan tarafından başarılı bir ameliyat geçiren hasta şifa ile taburcu edildi.

Hidradenitis süppürativada; birçok tedavi seçeneği olduğuna değinen Op.Dr.Özgür Kurtkulağı; “Tedavi şikayetlerin, enfeksiyon ve lezyonların yaygınlığına göre yapılır. Bu amaçla topikal ve sistemik antibiyotikler, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, lazer tedavisi ve ciddi durumlarda cerrahi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Tanı hekim tarafınca klinik bulgularla konulur, nadiren biyopsi alınması gerekebilir. Lezyonlardan bakteriyel inceleme amacıyla sürüntü örneğinin alınması ve bazen çeşitli kan tahlillerinin yapılması gerekebilir.

Çeşitli durumlarda iltihap olması nedeniyle abse gelişen ve sürekli yara yeri akıntısı olan hastalara cerrahi tedavi şarttır. Bizde hastamıza flep kaydırma tekniğinin gelişmiş bir versiyonu olan tüm hastalıklı dokuyu genişçe ortadan kaldırıp iki taraflı flep kaydırılarak başarı bir ameliyat ile sağlığına kavuşturduk.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu