Yerel

Çanakkale Barosu’ndan Açıklama 

Çanakkale Barosu avukatların yaşadığı ekonomik sıkıntıları dile getirerek bir basın açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi ;

“Güncel ağır ekonomik sıkıntıları, yüksek enflasyonun olumsuz etkilerini şüphesiz toplumun büyük bir kesimi en ağır şekilde hissediyor, yaşıyor. Tıpkı biz avukatların da yaşadığı gibi.

Ancak ileri ülkelerde avukatlar, çoğunlukla vergi rekortmenidirler, toplumun en müreffeh kesimdirler. Çünkü oralarda bilgi ve akıl en değerli süjedir.

Ülkemizde avukatlık mesleğinin icrası, hem mevzuattaki eksiklikler hem de uygulamadaki yanlışlıklar ve hatalı bakış açıları sebebiyle giderek zorlaşmaktadır. Buna bir de yukarıda işaret ettiğimiz ekonomik sorunlar eklenince, avukatlar geçinemez olmuşlardır.  Genç meslektaşlarımız bu sorunları daha yoğun yaşamakta; kiralarını, giderlerini bile karşılamakta güçlük çekmektedirler.

Öyle ki, çok sayıda meslektaşımız bu sorunlarla baş edemeyip, intihara sürüklenmektedir.

Sayın Adalet Bakanı da meslektaşımızdır. Kendisi de mesleğinin başında bu ve benzeri sıkıntıları muhtemelen yaşamıştır. Bu nedenle bizi en iyi kendisi anlayacaktır.

Özetle artık bıçak kemiğe girmiştir, kemik dahi kırılmak üzeredir. Bu nedenle;

+En son 2021 yılı Kasım ayında belirlenen Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ivedilikle güncellenmelidir.  Ve artış miktarı, resmi enflasyon rakamı olan %73,50’nin kesinlikle altında olmamalıdır.

+Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafii ve Vekillere Yapılacak Ödemeler, derhal avukatlık asgari ücret seviyesine çekilmelidir. Aksi halde, mevcut anlayış ve rakamlarla bu hizmetin verilmesi mümkün görülmemektedir.  

+Ayrıca, adli yardım görevlendirme ücretleri de zamanında ödenmelidir. Çünkü zaten düşük olan Adli yardım ücretleri, 6 aylık, bir yıllık geç ödemeler sebebiyle adeta pul parası kadar kalmakta, görevini layıkıyla ve zamanında yerine getiren meslektaşların mağduriyetini ikiye katlamaktadır.

Adalet Bakanlığımıza ve ilgili diğer tüm kurum ve kuruluşlara, belirttiğimiz hususlarda gerekli düzenlemeleri derhal hayata geçirmeleri hususundaki taleplerimizi, kamuoyu önünde bir kez daha ve yüksek sesle iletiyoruz.

Çanakkale Barosu olarak, geçim sıkıntısı yaşasa da itibarı zedelense de yargıda üvey evlat muamelesi görse de yine de canla başla ve onuruyla mesleğini icra etmeye çalışan, başta genç meslektaşlarımız olmak üzere tüm avukatların yanlarında olma ve seslerini duyurma sorumluluğumuz uyarınca, tüm ilgili ve yetkililere ve kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu