Yerel

Çan Belediyesi Doğaya Uyumlu Tarımsal Üretime Başladı

Çan Belediyesi, Başkan Bülent ÖZ’ün “Üreten Çan Belediyesi” anlayışı doğrultusunda uzun süredir hazırlıklarını sürdürdükleri bölge toprağına uyumlu Salep üretimine başlayarak yeni bir projeyi daha hayata geçiriyor.

Üretime dayalı tarımın kalkınması ve desteklenmesi konusunda azami hassasiyeti gösteren Başkan Bülent ÖZ, tarımsal üretimin artırılmasına yönelik belediye olarak çalışmaların artarak devam edeceğini ve yeni mahsullerinde toprakla buluşacağını ifade etti. Başkan ÖZ ayrıca, bölge çiftçisinin de desteklenerek üretime katılmasını sağlamayı hedeflediklerini aktardı.

Başkan Öz: Çanda Emek Var. Çan Belediyesi Toprağı İşliyor, Ekiyor Ve Üretiyor

Çan’da Emek Var diyerek sosyal medya hesaplarından sürdürülen çalışmalar hakkında ekimin yapılacağı tarladan bilgi veren Çan Belediye Başkanı Bülent ÖZ, açıklamalarına şöyle devam etti;

“Pandemi süreci ile yaşayarak öğrendiğimiz ve değerini daha net anladığımız toprak ve gıdanın önemi kara toprağı işliyor, ekiyor ve üretiyoruz.

İl ve İlçe Tarım Müdürlüğünün destekleri ile beraber bir çalışma ortamı sağlayarak, düzenlediğimiz çalıştay ile “Çan Topraklarında Salep Üretimi” projemizi hayata geçiriyoruz.

Hazırlıklarını Tamamladığımız Tarlamıza Salep Ekiyoruz

Yapılan toprak analizleri neticesinde yapısı gereği narin olan salep bitkisinin Çan topraklarında salep ekimine uygun ve elverişli oluşu nedeniyle gerek tarımın desteklenmesi ve kalkınması gerekse çiftçilerimize salep konusunda öncülük etmek ve farkındalık yaratmak için bu alanı kullanmayı kendimize vazife bildik.

Pazar sahası büyük, tüketimi yoğun olan salep bitkisi için Çan Belediyesi olarak birkaç gündür başladığımız, 20.000 fidenin dikim işlemi öncesi çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.” Diyerek hazırlıkların tamamlandığını ve üretimin meyvelerini çok yakında alacaklarının bilgisini paylaştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu