Yerel

Bülent Öz’den Kamuoyuna

Çan Belediye Başkanı Bülent Öz şahsına ve belediye personeline yapılan suçlamalara yanıt verdi. Öz yaptığı açıklamada;

“Kamuoyuna Duyurulur!

Bir süredir tarafıma atfedilen, kamuoyunu meşgul eden asılsız iddialara yönelik bazı yerel ve ulusal basında çıkan haberlere istinaden açıklama yapma gereği doğmuştur.

Adli makamlara yapılan müracaat neticesinde bilgisine başvurulan bazı belediye personelleri, kendilerine sorulan sorulara açık ve net cevaplarını vermişlerdir. Atılı iddiaları yönelten şahsın soyut ifadeleri; yerel, ulusal basın ve sosyal medya aracılığıyla bu haberleri, kamuoyuna servis eden kişiler, yargısız infaz yaparak “ belediye personeli göz altında”, “tutuklamalar var”, “sabaha kadar alınan ifadeler” vb. şeklinde gerçeği yansıtmayan haberler kullanarak kamuoyunu yanıltılmaktadır. Hatta bu yanıltıcı haberleri içeren metinler, elleri kelepçeli bir görsel kullanılarak çirkinleştirilmiştir. 

Bu açık ve net bir şekilde temsil ettiğim kuruma, mesai arkadaşlarıma, meclis üyelerime dolayısıyla şahsıma karşı yürütülen mesnetsiz bir algı operasyonudur.

Basından öğrendiğimiz kadarı ile şahsi giderlerimin belediyeye yansıtıldığı, oturduğum evin mülkiyetinden, iki dairenin birleştirilmesine, içine yapılan tadilat işçiliklerinin belediyeye fatura edildiği gibi ifadeler yalan haberler arasında yer almıştır. Oturduğum ev kiradır. İki dairenin birleştirilmesi söz konusu değildir. Tadilat yapıldıysa da hepsi şahsi giderimdir. Ödemeleri de tarafımdan yapılmıştır.

Seyahat harcamalarının belediyeye yansıtıldığı haber metinleri de yine basında  yer almıştır. Bir belediye başkanının yurt dışında yapılacak olan gezi masraflarının belediye bütçesinden karşılanabilmesi için meclis kararı alınması gerekmektedir. Ancak bu şekilde çıkılan bir seyahatin harcama ve giderleri belediye bütçesinden karşılanabilir. Yerel ve ulusal basında yer alan “Kosova “ gezisinin meclis gündemine getirilmesine ilişkin bir talebim olmamıştır. Dolayısıyla alınmış bir meclis kararı yoktur. 

Kaldı ki, o şahsın daveti üzerine gittiğim Kosova’da, fuar etkinliği ve bazı ziyaretlerde bulunulmuşsa da ben ve beraberimdeki kişilerin masrafları imkanlarımızca karşılanmıştır.  Belediyeye yansıtılmış tek bir harcama dahi olmamıştır. Böyle bir şey olması mümkün değildir.  

Belediye meclis gündeminde alınan tek yurt dışı gezi kararı “Romanya” gezisidir. Sonrasında da bu gezi programı iptal olmuştur. Dolayısıyla belediye bütçesinde bu programa ilişkin bir masraf kalemi oluşmamıştır.

Ödeme alamadığı için iflas ettiğini iddia eden kişi ne iş yaptıysa parasını almış, belediyeden hiçbir hak ve alacağı kalmamıştır. Tıpkı diğer söylemler gibi bu da gerçeği yansıtmamaktadır. Neden iflas ettiğini kendisi çok iyi bilmektedir. Ticari ilişkilerinin çıkmaza girmesi nedeni ile şahsımdan ve kurumdan olmayacak isteklerde bulunmuş, bu talepler tarafımdan şiddetle reddedilmiştir.

Bu güne kadar haksız kazançlarına imkan vermediğim kişilerin,  iftira ve hakaretlerine karşılık her türlü söylemleri ile adli makamlar aracılığı ile mücadelemi sürdürüyorum ve bundan sonrada sürdürmeye devam edeceğim. Nasıl ki bu şahıslar benim üzerimden çıkar sağlayamadılarsa aynı şekilde akrabam dahi olsa atılı iddiaları tarafıma yönelten kişi de makamımdan faydalanmak istemiş, fayda sağlayamayacağını anladığı noktada, zaten her gün sosyal medyadan karşılaştığım dayanaksız ithamlara yenileri eklenmiştir.

Çan Belediyesinde Başkanlık görev tarihim itibari ile sorumluluklarını yerine getiren tüm esnaf ve firmalarla hiçbir siyasi, ideolojik ayrım gözetilmeksizin kanunlar çerçevesinde çalışılmıştır. Tüm görev ve sorumluluklarımız adil ve mevzuatlar dahilinde yerine getirilmektedir. 

Kamuoyunda yer alan mesnetsiz iddiaların sahiplerini, haksız kazanç elde etmeyi kendilerine meslek edinmiş kişileri, rant yemeği hak gören bu tür zihniyeti, Çan halkının ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu