Yerel

Bu Yıl İlk Hayır Bozlar Köyü’nde Yapıldı

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

Çok uzun yıllardan beri Bozlar köyü’nde hayır yapılmaktadır.
Yaşlıların söylemine göre daha önceleri, hayır deniz boyunda yapılır, köy ahalisi o bölgeye gider, Arap Dede mezarının olduğu yerde dualarla hayır gerçekleşirmiş.
Köy’ün yaşlılarının ifadelerine göre Arap dedenin yaşadığı yıllarda köy halkının her yıl hayır yapılması yönünde, hayır yapılmayan senelerde mutlaka bir musibet veya felaket gerçekleşeceği şeklindeydi.
Uzun yıllarda yaşanılan deneyimlerde, hayır yapılmadığında felaketlerin geldiği gözlenmiş.
Yakın zamanda hayırın yapılmadığı sene dolu felaketi gerçekleşmiş, daha önceleri yapılmayan bir senede yangın olduğu da ifade edildi.
Koronavirus sonrası Biga’da bu yıl ilk hayır Bozlar Köyü’nde gerçekleşti.
Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu,Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, siyasiler, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı hayırda, okunan mevlid’i şeriflerin ardından, duayı İlçe Müftüsü Ertuğrul Akın yaptırdı.
Dua sonrası açık alanda öğlen namazı kılındı.
Çocuk oyun grupları, yüz boyama, pamuk şekeri, macun ve satıcıların bulunduğu etkinlikte, 4000 kişilik yemek ikramı yapıldı.
Köy halkından Ahmet Aygün, yemekleri yapmak için bir gün önceden başlanıldığını, hayır günü saat 04:00’te yemekleri hazırlamaya başladıklarını ifade etti. Dağıtımda gençler başta olmak üzere, ahali gönüllü olarak görev aldı.Kadınlar Yöresel kıyafetleri ile misafirlerini ağırladılar.
Köy Muhtarı Mehmet Diken, “Destek veren halkımız başta olmak üzere,hayırımıza gelen tüm katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu