Yazarlarımız

Bu Kış Biga’da Yazlıklarımızda Yaşayacağız…

Değerli Biga’lı okurlarım, bugün yöremizle ilgili yazmak istiyorum. Yavaş yavaş sonbahara yaklaşıyoruz. Her şey bollaştı, güzelim sarı Biga kavunları yığın yığın her yerde. Her yerde salça kaynatılıyor, güzelim Biga domatesleriyle. Kumkent’te de komşularımız salça yapıyor, biber çektiriyor, domates kurutuyor,  kışa hazırlanıyor. Hava mis gibi deniz de güzelleşti. Yazlıklarda yaşayan insanlar bir araya gelip konuşuyorlar. Birçoğu Pandemi nedeniyle bu kış yazlık evlerinde yaşayacaklarını söylüyorlar. Kalmasalar bile uzunca bir süre burada olacaklar. Bu önemli bir durum, yetkililerin bunu değerlendirmesi gerek. Geçtiğimiz yazılardan birinde, yazlıklardaki insanların  kendilerini “ Yalnız” hissettiklerini yazmıştım. Kimseler gelmez dertlerini sormaz. Yaz boyu sinek boğdu bizi, Kumkent’te sadece iki kez Gümüşçay Belediyesi ilaçlama yaptırdı, site yönetiminin ilaçlaması ise yeterli olmadı. Yine de biz burada yaşamaktan çok mutlu olduk çünkü biz bu coğrafyayı seviyoruz.

Fotoğraf hazırladığım Biga Albümünden İzlem Özkalem ve Biga

Sayın Kaymakamım Mustafa Can

Bendeniz bir köşe yazarıyım. Aydınlık gazetesinde her Çarşamba, Cuma yazıyorum. Kumkent’e geldiğimde makamınızı aradım ve burada olduğumu bildirdim. Biz böyle öğrendik Mülki amirin bilgisi olması gerekir. Sonra devletimizin mülki amirine saygılarımızı sunmamız gerekir. Sanırım iki kez aradım. Şimdi bir yol sorunumuzu anlatmak istiyorum. Kumkent halkı ulaşım açısından yıllarca güçlükler yaşadı. Geçtiğimiz yıllarda site sakinimizin Vedat Erdoğan’ın Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’a derdimizi anlatması sonucu DSİ tarafından yolumuz yapıldı, daha rahat ilçeye inmeye başladık. Ancak yol üzerinde asfalt çeşitli noktalarda delinmiş, geçtiğimiz günlerde Gerlengeç’e kadar yolun bozulmuş delinmiş kısımları yama yapılarak tamir edildi. O anda oradan aracımla geçerken “Kumkent yolunda da çukurlar var.” dedim. Ancak görevli Gerlengeç’e kadar tamir yapacaklarını söyledi. Şimdi bizim yolumuzdaki çukurlar yağışların da başlaması ile derinleşecek daha bozulacak. Bizler bu kış burada yaşamak istiyoruz.  Yolumuzda ki çukurların tamiri için emir ve müsaadelerinizi arz ediyorum.

Yöre Gazeteleri Ve Biga

Bendeniz uzun süre Yöre gazetesi de yayımladım. Yöre gazeteleri o yörenin sorunlarını dile getirmelidir. Anadolu basını yerel basın Kurtuluş Savaşı’nda çok önemli katkılar sağlamıştır. Yörenin  sesidir yöre gazeteleri. Dertleri yazmalıdır halkın sesi olmalıdır. Yazları Biga’da yaşıyorum, inanın her yerde Biga’yı anlatıyorum. Biga’dan söz ediyorum, Biga’nın fotoğraflarını yayımlıyorum… Sürekli bir albüm için de çalışıyorum. Aydınlıkta köşemde önümüzdeki aylarda yine Biga’yı anlatacağım. Kemer’i anlatacağım. Karabiga’yı anlatacağım. Elimden ne gelirse yapacağım. Biga’daki yazlıkçılar için onların sorunlarının dinlenmesinin yararlı olacağını da bu duygularla yazıyorum. Hepinize iyi dilekler selamlar. Aydınlıktaki yazılarımı her Çarşamba, Cuma internet üzerinden okuyabilirsiniz.

Çanakkale’yi de Anlatacağım

Çanakkale valisi İlhami Aktaş çok iyi bir insan. Çanakkale’yi anlatmak için kente gidecektim, pandemi dolaysıyla sayın valimizi ziyaret edemedim.  Çanakkale yazımı yazabilmem için gereken desteği verecekti, kendileriyle konuşacaktım. Eğer Pandemi olanak verirse en kısa süre içinde, Çanakkale’ye gideceğim değerli İlhami Aktaş’ı ziyaret edeceğim. Çanakkale’yi mutlaka yazacağım çünkü üç yıldır fotoğraflarını çekiyorum. Sayın valimize ilgisi için, içtenliği için buradan teşekkür ediyorum.Çanakkale çok önemli bir kent. Her yıl mutlaka giderim. Çanakkale ruhu orada yaşanır ve insana huzur verir.

Lütfi ÖZGÜNAYDIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu